‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Nafaka İcra Takibi Nedir

Nafaka İcra Takibi

04.03.2019 10 Yorum

Nafaka İcra Takibi


Boşanma, Medeni hukukun alt dalı olan aile hukuku konusuna girmekle beraber görevli mahkemeler aile mahkemeleridir. Boşanma davası öncesinde, dava süresince ya da dava sonrasında eş ya da varsa müşterek çocuk/çocuklar için nafaka talep edilebilecektir.

“Türk Medeni Kanunu madde 175
Türk Medeni Kanunu madde 175 Nedir
Türk hukukunda öngörülmüş olan 3 çeşit nafaka bulunmaktadır. Bunlar;

Yoksulluk nafakası,
İştirak nafakası
Tedbir nafakasıdır.Nafaka İcra Takibi Nasıl Yapılır?


Nafaka icra takibinin nasıl yapılacağı hususunda incelenmesi gereken ilk şey nafakanın türüdür. Nafakanın çeşidine göre icra takibinin nasıl yapılacağı da değişecektir.


Tedbir Nafakası

Tedbir nafakası boşanma davası öncesinde ya da boşanma davası süresince ihtiyaç sahibi eş ve varsa müşterek çocuk yararına hükmedilebilecek bir nafaka türüdür. Tedbir nafakasına boşanma davası öncesinde de boşanma davası sırasında da aile mahkemeleri tarafından hükmedilir. Ancak yargı çevresinde aile mahkemesinin bulunmaması halinde görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleri olacaktır.


Tedbir nafakasının ödenmemesi halinde icra takibi başlatılabilecektir. İcra takibi başlatılırken takip talebi ile beraber nafakaya hükmedilen tensip zaptı da icra dosyasına eklenecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta bulunmaktadır. Takip talebine eklenen tensip zaptında nafakaya dair bir karar bulunsa da bu karar kesin hüküm niteliğinde değildir. Ortada kesin bir mahkeme kararı olmaması sebebiyle de başvurulacak takip yolu ilamlı icra değil ilamsız icra yolu olacaktır. Karardaki tedbir nafakası, ihtiyati tedbir niteliği taşıyor olmakla beraber boşanmanın gerçekleşmesi sonucunda bir hüküm ifade etmeyecektir.


Yoksulluk Ve İştirak Nafakası

Yoksulluk nafakası boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek kusursuz ya da diğer tarafa göre daha az kusurlu olan EŞ için hükmedilen bir nafaka türüdür. İştirak nafakası ise çocuk ya da çocukların velayetini alan eş lehine hükmedilen nafakadır. İştirak ve yoksulluk nafakalarına boşanma kararı ile birlikte hükmedilecektir. Bu sebeple de yoksulluk ve iştirak nafakaları tedbir nafakasının aksine ilama bağlı bir alacak niteliği taşımaktadır. Yoksulluk ve iştirak nafakasının icraya konulacak olması halinde takip talebine karar örneği de eklenecektir. Karar mahkeme ilamına dayandığından ilam niteliğini taşıyacaktır. Ödenmeyen yoksulluk ve iştirak nafakalarının icra takibine konu yapılacak olması halinde seçilecek yol ilamlı icra takibi olacaktır.Birikmiş Nafaka Alacağı İçin İcra Takibi


Hükmedilen nafaka birçok farklı sebep nedeniyle nafaka borçlusu tarafından nafaka alacaklısına ödenememiş olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan nafaka alacaklısı birikmiş olan tüm nafaka alacağı için icra takibi başlatabilecektir. Bu şekilde nafaka alacağı toplu bir biçimde tahsil edilmiş olacaktır.
Nafaka borcu alacaklısının icra takibine başlamak istemesi halinde icra müdürlüklerine başvurması gerekmektedir. Nafakanın türüne göre ilamlı ya da ilamsız takip başlatılarak nafaka borçlusuna ödeme ya da icra emri gönderilecektir. Ödeme/icra emrinin kesinleşmesi halinde maaş haczi yoluna da başvurularak alacağın kısa bir sürede tahsil edilmesi sağlanabilecektir.


Nafaka İcra Takibi Ne Kadar Sürer?


Ödeme ya da icra emrini tebliğ alan nafaka borçlusunun ödeme/icra emrine itiraz etmemiş ya da mahkemece tedbiren durdurma kararı getirilmediği halde takip kesinleşecektir. Takibin kesinleşmesinden sonra ne kadar süreceği ise nafaka borçlusundan borcun tahsil kabiliyetine bağlı olacaktır. Ayrıca borçlu kendisine ödeme/icra emri tebliğ edildikten sonra 7 gün içerisinde borcunu, ödeme/icra emrinin altında yazılı olan icra müdürlüğünün banka hesabına ödeyebilecektir. Bu halde ise icra takibi çok kısa bir süre içerisinde sonuçlanmış olacaktır.


Sonraki Yazı

Miras Denkleştirme...

Yorum Yap

2019-10-18 derya

Merhabalar ben 4 yıllık birikmiş nafakamı alıcam icraya verdim bugün ne kadar sürer ne gibi durum olur alabilir miyim diye merak ediyorum

2019-10-18 Aylin Göstericiler

Merhabalar, eğer icra dosyanızda tebligat yapılıp 7 gün içerisinde herhangi bir itiraz olmaz ise haciz yoluyla alacağınızı tahsil kabiliyeti mümkünse dosyanız alabilirsiniz. Olur da borçlu ödeme yapmazsa nafaka ceza davası açabilirsiniz. Bir avukatınız yok ise biz size yardımcı olabiliriz. Detaylı bilgi için 02242503681 numaralı telden arayabilirsiniz. İyi günler dilerim.

2019-10-18 Esra

Merhaba eşimden ayrıldığımdan beri birikmiş 36 bin yakın nafaka param var alınacak fakat sigortalı çalışmıyor ve Almanya’ya kaçtı nasıl bir yol izleyebilirim ailesi ve çocuğu Türkiye’de kendisi Almanya’da evli eşi var geçmişe toplu alacağım 36bin dava açabilirmiyim ve alabilirmiyim bu şartlarda

2019-10-18 Aylin Göstericiler

Merhabalar, birikmiş nafakalarınız eğer herhangi bir nafaka icra takibiniz yok ise öncelikli olarak icra takibi başlatmalısınız. Daha sonrasında üzerine kayıtlı mal varlığı var mı yok mu sorgularını yaptırabilirsiniz. Eğer icra takibinde de ödeme yapılmıyor ise nafaka ceza davasını icra ceza mahkemelerinde açabilirsiniz. Bir avukatınız yok ise biz size yardımcı olabiliriz. Detaylı bilgi için 02242503681 numaralı telden arayabilirsiniz. İyi günler dilerim.

2019-08-07 Melek kocakoc

Merhaba ben yeni bosandim ama birikmis nafaka alacaklarim icin icra takibi ve haciz baslattim ve dilekce yazip tevzi birisundan islem baslattim odeme yaparak ama mahkeme gunu vermisler 2. Icra mahkemesinde mahkememiz var nafaka alacaklari icin neden mahkeme gunu vermislerdir ve yakalatma karari icin sartmi bu bilgilendururseniz sevinirim simdiden tesekkurler

2019-08-07 Aylin Göstericiler

İcra hukuk da siz dava açmadı iseniz eşiniz size karşı dava açmış olmalı gidip mahkemeden ne olduğunu kontrol edin

2019-08-07 Nagihan Atalay

Merhaba .haciz yoluyla aldığım oğlumun nafakası 6 aydır yatmıyor.Geriye dönük şikayet etme sürem nedir? hapis cezası bu 6 ayın hepsi için geçerli olur mu?

2019-08-07 Aylin Göstericiler

Her ödenmeyen ayın nafakasını ileriye doğru 3 aylık süre içinde dava yolu ile icra ceza mahkemesine şikayet edebilirsiniz.

2019-08-07 Sennaz

Esim mart 2018 den beri nafakamı ödemiyor acaba ne yapmalıyım tedbir nafakami ödemedi nereye basvurmam gerrkıyo hala bosanma davam sürüyor avukatım pek bir işe yaramıyo

2019-08-07 Aylin Göstericiler

İcra dairesine başvurarak haciz yolu ile tahsilat yapabilirsiniz

2019-08-07 Sevda YIldırım

Babamdan aldığım nafakanın artması için dava açtım. nafaka davanın geçerli olduğu günden itibaren arttı ama karar gününden önceki meblag tarafıma ödenmedi nasıl bir dilekçe yazmam lazım. nasıl bir yol izlemeliyim

2019-08-07 Aylin Göstericiler

Birikmiş nafaka için ayrıca takip başlatmanız gerekiyor icra müdürlüğünden ya da bir avukattan yardım alabilirsiniz

2019-08-07 Gökhan

Merhaba. Ben 2007/2009- yıllında anlasmalı olarak boşandım. O dönem devlet memuru olduğum için eski eşe 200 cocuğa ise 300 tl nafaka yazıldı. 2010 da ise memurluktan istifa edip askere gittim. Dolayısı ile nafaka vb odemeyemedim. Bana 2013 yılında açılan davada 2009 ile 2013 yılları arasında ki nafaka istenmiş, fakat eski eşim 2009 yılinda boşandiktan bugüne kadar devlet memuru olarak görev yapmakta. Bende askerde olduğum için itiraz sürelerini kaçirmışım ve kendisini takip edemediğim için memurlugunda da haberim yoktu. Benim anlamadigim ben itiraz etmemişim tamam da neden mahkeme o memur olduğu yillarıda verdi kendsine. 2017 yilinda evlendi ve 200 tl nafakayi kaldirttim. Ve şimdi benden hak etmeden aldiginı toplu olarak 2009 ile 2013 yılları arasinda ki odediģim ve hala maasimdan kesilmekte olan o yıllara ait nafaka borcumdan mahsup edilmesini istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? şuan evliyim ve bu nedenlerden dolayı aile birligim sarsılmakta yardimci olursaniz sevinirim ..

2019-08-07 Aylin Göstericiler

Nafakayı kaldırmadığınız için maalesef ödemek durumdasınız. Gecikmiş itiraz yapabilirdiniz ancak bu konuda hukuki yardım almanız gerekir

2019-06-26 Mehtap

Herayin 15 nde nafakam yatiyordu. Haziran 15 yatmadi ne yapmaliyim.

2019-06-26 Aylin Göstericiler

Merhabalar, konu ile ilgili olarak yatmayan nafakalar için şikayet edip ceza davası açabilirsiniz.

2019-06-26 mehmet

birikmis nafakam var asgari ucretle calisiyorum 13 milyar 76 milyar olmus butun mal varligim esimde nasil yapmam gerek

2019-06-26 Aylin Göstericiler

Merhabalar, bu durumda yapılacak bir şey yok ödeme yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ödenmeyen her ay için dava açıp hapis kararı çıkartabilirler iyi günler dilerim.

2019-06-13 Serap karanfil

Benim sormak istediğim eski eş adresi ni yurt dışında gösteriyor fakat turkiyede adresini bilmeme rağmen icra emri kendisine ulaşmıyor turkiye adresini vermeme rağmen ne yapmali

2019-06-13 Aylin Göstericiler

Merhabalar, bu durumda yapabileceğiniz bir şey maalesef ki yok ancak resmi olarak yurtdışına tebligat çıkartmalısınız. Eğer detaylı bilgi almak istiyorsanız 02242503681 arayabilirsiniz iyi günler.