‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Veraset İlamı Çıkarılırması

Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır

26.01.2019 4 Yorum

Veraset nedir? Veraset nasıl çıkarılır? Veraset ilamı için nereye müracaat etmeli? Veraset ilamı için belli bir süre var mı? Veraset ilamını kim alabilir? Veraset ilamı ne işe yarar? Yazımızda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.
Bir kişinin ölümünün ardından mirasçılarının kim olduğu ve mirastan alacakları payı gösteren belgeye veraset ilamı belgesi denilmektedir. Bu belgeye Mirasçılık Belgesi de denir. Bu belge miras paylaşımı, taşınır ve taşınmaz mal varlıklarının devri ve miras reddi davaları için de gereklidir.Veraset ilamı İçin Nereye Müracaat Etmeli?


Veraset ilamı belgesi alabilmek için notere veya Sulh Hukuk Mahkemesi’ne müracaat etmeniz gerekmektedir. Veraset ilamı işlemleri için ölüm belgesi, nüfus kayıt örneği ve veraset ilamı istediğimizi bildiren bir dilekçe gereklidir. Mirasçılardan birinin mahkemeye ya da notere başvuru yapması yeterlidir. Noter nüfus kayıtlarını inceleyerek mirasçı olup olmadığınızı kontrol eder. Nüfus kayıtlarında mirasçı olduğunuz doğrulanıyorsa noter veraset ilamını mirasçıya verir.

Mahkemeye Müracaat Edilmesi Gereken Durumlar


Atanmış mirasçıların Mirasçılık Belgesi alabilmek için varis olduklarını mahkeme önünde kanıtlamaları gerekir. Mirasçıların içinde yabancı uyruklu olan varsa veya miras paylaşımı konusunda anlaşmazlık yaşanıyorsa mahkemeye müracaat edilmelidir. Dava açılabilmesi için bir kişinin müracaatı yeterlidir. Türkiye’nin her yerindeki mahkemelere başvurulabilir. İşlemlerin kolaylıkla yürütülmesi için murisin (ölen kişinin) son ikamet adresinin bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesi’ne müracaat edilmesi daha uygundur. Mirasçılık Belgesine itiraz edilmesi veya mirasın reddi durumunda yine Sulh Hukuk Mahkemelerine gidilir.


Atanmış mirasçıların Mirasçılık Belgesi alabilmek için varis olduklarını mahkeme önünde kanıtlamaları gerekir. Mirasçıların içinde yabancı uyruklu olan varsa veya miras paylaşımı konusunda anlaşmazlık yaşanıyorsa mahkemeye müracaat edilmelidir.


Veraset İlamı Alınması Zorunlu Mu?


Yasal olarak varisin hakkı olan mamelekindeki tüm malvarlığı ve borçları kısaca aktif ve pasifi olan tüm malvarlığı otomatik olarak varise ölümle birlikte intikale eder. Ölümden itibaren 3 aylık süre içinde mirasın reddi davası açılmadığı sürece miras kabul edilmiş sayılır..Yorum Yap

Kullanıcı Avatar 2020-09-01 SELAMİ DAĞAŞAN

Babamın (HÜSEYİN DAĞAŞAN) ilk evliliği eşi olan HAVVA DAĞAŞAN 1955 YILLARDA ÖLÜYOR.iki çocuğu var.HAVVA (ÖZDEMİR kızlık) Dağaşanın babasından MUSTAFA ÖZDEMİR,den büyük bir arazi mahkemelik komşularıyla mahkeme uzun yıllar devam ediyor mahkeme devam ederken HAVVA DAĞAŞAN ÖLÜYOR. BABAM Hüseyin dağaşan annem Tayyibe DAĞAŞANLA İKİNÇİ EVLİLİĞİNİ yapıyor altı çocuğu var.tayyibe dağaşan 1975 yılında ölüyor. babam üçüncü evliliği yapıyor. HATİCE DAĞAŞAN,LA BİR ÇOCUĞU VAR.Hatice DAĞAŞAN hayatta.Başa dönüyorum Babam 1997 yılında ölüyor. Havva dağaşanın (ÖZDEMİR) BABASI adına devam eden (komşusuyla mahkemelik olan arazi) sonuçlanıyor .Babamın ilk eşinin babası lehinde babasının adına tapu çıkıyor. konu tekrar varisler arasında mahkemelik (İZA ŞUFA ) DAVASI DEVAM EDİYOR. BEN İKİNÇİ EŞİNİN ÇOCUĞUYUM .ASIL SORU ŞU VARİSLERİN İÇİNDE BABAM VE BİZLER YOKUZ .BURADA BİR EKSİKLİK VARMI BİZE BU DAVADAN MİRAS DÜŞERMİ MAHKEMEYE İTRAZ EDELİMMİ. Teşekürler

Kullanıcı Avatar 2020-09-01 Aylin Göstericiler

Detaylı bilgi için 0224 250 369 81

Kullanıcı Avatar 2020-09-01 SELAMİ DAĞAŞAN

Annem TAYYİBE DAĞAŞAN 03/11/1975 tarihinde öldü, babam( babam resmi nikahlı üç-3-evli üçündende çocukları var eşlerin ikisi ölü son eşi hayatta) HÜSEYİN DAĞAŞAN 1997 tarihinde öldü ikisininde küçükte olsa kendi adlarına tapuları vardı bunlardan çocuklarına araziden paylarına düşen mal miktarı nedir ne yapmamız lazım. bir başka şehirden bu durumun belirlenmesi için dava açabilir,miyim

Kullanıcı Avatar 2020-09-01 Aylin Göstericiler

Veraset ilamı için sulh hukuk mahkemesine başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0224 250 369 81

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 Mehmet yaman

Ölen kisinin birikmiş 2 aylık maaşıda reddi miras olunca alınabilirmi yoksa oda mirasa giriyormu

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 Aylin Göstericiler

Reddi miras ile borçlarla birlikte alacaklar da reddedilir. Detaylı bilgi için 05559725765-02242503681 numaralardan tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Ramazan

Eşimin annesi 7 yıl önce dedesi ise 1 ay önce vefat etti dayısı dün vergi adında veraset kağıdına imza attırdı diyerek kardeşlerine bu kağıdı inzalamadi eşim imzası nasıl red edilir yardımcı oluranium sevinir im

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65