‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Trafik Kazası ve Tazminat Hakkı Nedir

Trafik Kazası ve Tazminat Hakkı

18.12.2018 0 Yorum


Trafik kazalarında tazminat alma hakkından yararlanabilmek için bir vatandaşın öncelikle mutlaka kazayı kayıtlara geçirmesi gerekmektedir. Ölüm veya yaralamalı trafik kazası durumlarında kesinlikle polis çağırılarak olay gerçekçi ve eksiksiz şekilde aktarılarak ifade verilmelidir. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra kişilerin tazminat alabilmek için üç seçeneği bulunmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası tarafından ödenecek tazminat

Ceza davasından alınacak tazminat

Maddi ve manevi tazminat

Zorunlu trafik sigortasından tazminat alabilmek için haklılık payı bulunması gerekmektedir. Ölümlü ve yaralamalı iş kazalarının hesapları da ayrı olmakla birlikte her kaza için özel olarak hesaplanmaktadır. Ceza davası üzerinden tazminat alabilmek için bilirkişi tarafından kusurlu bulunan taraflara kanuni yaptırılmak uygulanmaktadır. Maddi ve manevi trafik kazasında tazminat ise haklı kişinin kusurlu tarafa açtığı davanın sonucunda aldığı tazminattır. Ancak ceza davası sonuçlanmadan bu dava açılamamaktadır.

Destekten yoksun kalma tazminatı trafik kazasında hayatını kaybeden kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından talep edilebilecek bir tazminat türüdür.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı


Ölümlü trafik kazalarında tazminat bazı türlere ayrılmaktadır. Bu türler destekten yoksun kalma tazminatı, maddi tazminat ya da manevi tazminat olarak ayrılmaktadır. Destekten yoksun kalma tazminatı trafik kazasında hayatını kaybeden kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından talep edilebilecek bir tazminat türüdür. Bu davayı açacak kişilerin aileden olması zorunluluğu bulunmamaktadır. Trafik kazasında ölen biri için talep edilecek tazminat türlerinden bir diğeri ise ölen kişinin hastane ve cenaze masraflarının karşılanması talebidir. Ayrıca trafik kazasında tazminat türlerinden bir diğeri olan manevi tazminat da vefat etmiş olan kişinin yakınlarının yaşadığı ıstırap, keder ve kaybın acısı gibi manevi durumlar için talep edilebilmektedir.

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminatı


Yaralamalı trafik kazası durumunda talep edilebilecek farklı tazminat türleri bulunmaktadır. Bu tazminat türleri arasında destekten yoksun kalma tazminatı yer almamaktadır. Ancak yaralanan kişinin hastane masrafları, çalışmadığı sürede geçen zaman ve manevi durumlar için tazminat talep edilebilmektedir. Tedavi masrafları tazminatı yaralanan kişinin kusurludan tedavi ve hastane masraflarını talep etmesidir. İş göremezlik tazminatı ise kaza sonrasında ömür boyu ya da bir süre çalışamayacak kişinin kusurludan haklarını talep etmesidir. Maddi hasar tazminatında, kaza sonucu araçta meydana gelen hasarın zararının kusurlu kişiden talep edilmesi söz konusudur. Trafik kazasında tazminat türlerinden bir diğeri ise manevi tazminat olup kaza sonrası kişinin yaşadığı acı, üzüntü ve travma gibi durumlar için istenmektedir.

Yorum Yap