‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Nafaka İptali Hangi Durumlarda Gerçekleşir?

Nafaka İptali

05.03.2019 23 Yorum

Yoksulluk nafakası hem önceki 743 sayılı Türk Kanunu Medenisinde hem de yeni Türk Medeni Kanunu’nda düzenlenen bir husustur. Mülga Medeni Kanun hükmüne göre


“2 - Yoksulluk Nafakası: 144
Yoksulluk Nafakası Madde 144

Eski kanundaki erkeğin kadından nafaka istemesi için kadının hali ferahta olması hükmü kadın ve erkek eşitliğine açıkça aykırılık göstermektedir. Bu nedenledir kanun maddesinin bu kısmı yeni Türk Medeni Kanunu’nda düzenleme bulmamıştır.


Yeni Yasada Nafaka


“ Yoksulluk nafakası Madde 175
Yoksulluk nafakası Madde 175  Nedir

Medeni Kanun düzenlemesine göre yoksulluk nafakasını istenebilmesi belli şartların varlığına bağlıdır.
Nafaka isteyen taraf ağır kusurlu olmamalıdır.
Nafaka isteyen taraf mutlaka boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek olmalıdır.
Yoksulluğa düşme durumu ile boşanma arasında bir nedensellik bağı bulunmalıdır.


Ancak yukarıda sayılan maddi şartların oluşması halinde eşlerden biri diğer eşten yoksulluk nafakası talebinde bulunabilecektir. Burada “taraflardan birisinin” ifadesinin bulunuyor olması uygulamada genel olarak kadın olan tarafın nafaka talebinde bulunuyor olduğu görülmekle beraber erkek olan tarafın da şartların gerçekleşmesi halinde nafaka talebinde bulunabileceği anlamına gelmektedir.


Boşanma kararlarında yoksulluk nafakasına da hükmediliyor olmakla beraber bu hüküm içerisinde nafakanın ödeneceği süre bazında bir belirleme yapılmamıştır. Hükmedilen nafaka her ay nafaka borçlusu tarafından nafaka alacaklısına ödenir. Bu borç süresiz bir borç olup sürekli ödenecektir. Ancak bu sürekliliğin her hal ve şartta ömür boyu olduğundan bahsetmek hukuka aykırı olacaktır. Bazı durumlarda mahkeme kararı ile hükmedilen nafakanın kaldırılması mümkün olabilecektir. Ancak bu hallerde nafaka kendiliğinden ortadan kalkmayacak olup nafaka borçlusunun nafakanın azaltılması ya da tamamen kaldırılması yönünde yeni bir dava açması gerekmektedir.Anlaşmalı Boşanmada Nafaka İptali


Anlaşmalı boşanmalarda taraflar kendi aralarında dilerlerse avukat eşliğinde bir protokol hazırlar ve bu protokolü mahkemeye sunarlar. Protokol içerisinde tarafların yükümlülükleri, evlilik birliği içerisinde edinilen malların akıbeti ve varsa müşterek çocukların velayeti gibi boşanma konusu olan tüm konular üzerinde bir anlaşmaya varılır. Mahkeme ise kararı bu protokol ışığında verir. Boşanma protokolünde eşlerden birinin diğer eşe yoksulluk nafakası ödeyeceği hususunda anlaşılabilir. Ancak taraflar dilerse yoksulluk nafakasına hükmedilmemesi yönünde iradelerini de bu protokole yazabilirler.
İlgili Link : Anlaşmalı Boşanma Nedir


Yoksulluk nafakasının kaldırılması ya da azaltılması talebinde her olay kendi çerçevesinde değerlendirilecek olmakla aşağıdaki durumlar nafaka borcunun kaldırılması yada azaltılması için sebep teşkil edebilir. Bu ve benzeri hallerden birisinin gerçekleşmesi durumunda daha önce hükmedilmiş olan nafakanın kaldırılması için nafaka borçlusunun aile mahkemesi’ne dava açma hakkı vardır. Bu hallerin gerçekleşip gerçekleşmediği nafakaya hükmeden mahkemenin resen gözetimi altında olamayacağı için dava açılması şarttır.


Emekli ya da dul aylığı alan,
Yeteneğine Rağmen İstemeyerek çalışmayan
İşsizlik parası alan
Bir işte çalışan
İşten kendi isteği ile ayrılan
Yeterli kira geliri alan
Mesleği olan
Muvazaalı devir yapan
Sigortalı olan
Yeterli sosyal yardım geliri alan
Yeterli taşınmazı olan
Yabancı ülkeden yeterli geliri olan
Sürekli kumar oynayan


Nafaka alacaklısının nafakayı almasında artık hukuki bir yararı olmadığı için daha önce hükmedilen nafakanın iptali için yeni bir davanın açılması mümkündür.


Ancak nafaka alacaklısının sadece bir işte çalışması sebebi ile nafaka alacağının kesilmesi mümkün olmamaktadır. Dava açıldıktan sonra yoksulluğun belirlenmesi hususunda tekrar bir araştırma yapılmaktadır. Çalışma neticesinde kazanılan paranın nafaka alacaklısını yoksulluktan kurtarmadığının anlaşılması halinde nafakanın iptali yönünde karar verilmemektedir. Aşağıdaki Yargıtay Kararında da görüldüğü üzere durumun şartlarına göre ise bu halde nafakanın azaltılması kararı verilebilecektir.


YARGITAY
3. HUKUK DAİRESİ
E. 2018/330 K. 2018/993
nafaka alacaklısı kadının, elde ettiği gelirin yukarda belirtilen zorunlu ve gerekli görülen harcamaları karşılaması beklenemez. Başka bir anlatımla, davalının eline geçen toplam gelir miktarı, onu yoksulluktan kurtaracak mahiyette değildir.


Tarafların sosyal ve ekonomik durumları, ihtiyaçları ve harcamaları dikkate alındığında, yasal düzenlemeler ve Yargıtay İçtihatları doğrultusunda davalı kadının maaş gelirinin bulunması, hakkında hükmedilen yoksulluk nafakasının kaldırılmasını gerektirmez. Bu durum yoksulluk nafakasının indirilmesi nedenidir. Bu sebeple davalı kadın hakkında yoksulluk nafakasının kaldırılması hakkaniyete uygun bulunmamıştır.


Nafaka İptal Davası Ne Kadar Sürer


Nafakanın kaldırılması için nafaka borçlusunun aile mahkemesine bir dilekçe ile başvurarak dava açması gerekmektedir. Bu davalar çok uzun bir zaman dilimi içerisinde sonuçlanmayı gerektirecek yargılama türü olmamakla beraber hem dava dosyasındaki sunulan ya da sunulacak delillerin niteliği ve davanın görüldüğü il mahkemelerinin iş yoğunluğuna göre davanın sonuçlanma süresi değişkenlik gösterebilecektir. Dosya kapsamında dinletilecek olan tanıkların mahkemede hazır bulunması tekrar bir davetiye çıkarılmasına gerek kalmaması ise dava sürecini kısaltabilecektir.

Miras Denkleştirme Nedir

Önceki Yazı

Miras Denkleştirme...

Sonraki Yazı

Tapu İptali...

Tapu İptali Nedir

Yorum Yap

Kullanıcı Avatar 2020-12-23 Yasin gül

Eşimle Anlaşmalı boşandık anlaşmada nafaka talep etmediğini çocuk içinde nafaka istemediğini belirti anlaştık boşandık mahkemeyede belirti şimdi karar kesinleşti nafaka isteye bilirimi

Kullanıcı Avatar 2020-12-23 Aylin Göstericiler

Merhaba ;iştirak nafakası talep edebilir. Ama bunu için dava açması gerekir . Detaylı bilgi almak için 02242503681 nolu telefonu arayabilirsiniz. iyi günler dileriz.

Kullanıcı Avatar 2020-11-04 tuna tuna

yapılan dna testi sonucunda mahkeme çocuğun benden olmadığına karar verdi nafakayı nasıl iptal edebilirim. nafaka icrada

Kullanıcı Avatar 2020-11-04 Aylin Göstericiler

Merhaba; öncelikle aile mahkemesinden dava açmanız gerekmektedir. Dava sonucuna göre gerekli itirazlarınızı yapabilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu almak için 02242503681- 05559725765 arayabilirsiniz.

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 yorum

ben 17 yıldır nafaka ödüyorum.eski eşim 2 yıldır başka bir kişi ile imam nikahlı yaşamakta.bu konuda çocuklarım şahitlik yaparlar. ben nafaka iptal davası ve geriye dönük ödediğim nafakaların geri ödenmesi ile ilgili dava açabilirmiyim.

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 Aylin Göstericiler

Söz konusu haklarınız mevcuttur. Size yardımcı olmak isteriz. Detaylı bilgi için 05559725765-02242503681 numaralardan tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 Cem sahin

Ben eşime aylık 600 net döyorum kızımda Benımla yasıyor ben babadan kalan üç ortaklı araba calişiyorum eşim genetik olan hastalıgı var ben evlenmeden önçe varmiş fakat bu hastalıgı bana soylemedıler şu anda bu hastalık genetik oldugunda dolayı kızımda rısk altında bunu bahane edıp 600tl nafaka odüyorum su anda Bagkur um dahi ödoyemıyorum kendımde seker vede sarılık yanihbatıtım) nasıl bir yol izleye bılirim lıtfen yardımcı olurmusunuz

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 Aylin Göstericiler

Detaylı bilgi için 05559725765-02242503681 numaralardan tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 Orkun genç

Boşanma davam devam ediyor .300 çocuğa 350 eski eşe toplam 650 lira tedbir nafakası öduyorum. Ama depremzadeyim .hicbir gelirim yok .evsiz ortada kaldım. Bu nafakaya itiraz edebilirmiyim sonuç degisirmi

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 Aylin Göstericiler

Mücbir sebeplerle ilgili söz konusu davada size yardımcı olabiliriz. Detaylı bilgi için 05559725765-02242503681 numaralardan tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 deniz toygar

Eşimden 8 yıldır nafaka alıyorum..çocuklar bende..çalışmıyorum.. ama iki aylık bir iş için sigortalı çalışsam sonraki yıllarda nafaka hakkımı kaybedermiyim? İki ay sonunda işim olmayacak sonuçta..sigortalı işe girmiş olmam haklarımı kaybetmeme sebep olur mu?

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 Aylin Göstericiler

yoksulluk durumunuzu ortadan kaldırmayacağı için bu durumu belirtmemiz ve ispat etmeniz halinde her hangi bir sorun teşkil etmeyecektir.Detaylı bilgi için 02242503681-05559725765

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 Seda

Merhaba. Benim abim3 4 yıl önce boşandı. Kendisi kuaför ve aylık 1300 tl nafaka ödüyor. Ödediği şahsin üzerine evi var fakat nafaka almak için evi başkasının gösteriyor. nafaka harici lüks yaşamak için ekstra para talebinde ve teknolojik aletler vs şeyler de nafaka harici alınmasını istiyor.Bunların ispatı olursa nafaka düşer mi acaba ?

Kullanıcı Avatar 2020-08-27 Aylin Göstericiler

Nafaka haricindeki ödemeleri yapmakla mükellef değil. Detaylı bilgi için 02242503681-05559725765

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Olcay Ünal

Ben boşanalı 5 sene oldu ve oğlum benim yanımda okuyor boşandığı eşimde sigortasız çalışıyor ve ben buna istinaden nafakanın kaldırılması için dava açtığımda çalışmıyorum derse bunun ispatı için ne yapmam gerekiyor

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Melek

Merhabalar. Eşim ilk eşiyle cok kisa süre evli kaldı aynı evde bile yaşamadılar ve anlaşmalı boşandılar. Ayrılırken tazminatta ödedi. Aylık şuan 400 tl de nafaka ödüyor. Yaklaşık 2 buçuk yıldır. Eski eşi çalışıyor kendisinin kuaför salonu var fakat kendi üzerine değil işyeri. Ayrıca sigortasız çalışıyor. Bu yüzden çalışmıyormuş gibi gözüküyor. Çalıştığına dair delil toplanabilir. Çünkü kuaför salonunun onun olduğunu ve çalıştığını ilçedeki çoğu kişi biliyor. Sosyal medya da da sürekli kendisi paylaşıyor zaten. Bu durumda nafakanin iptali için dava acsak iptal olur mu yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Nafakanın kaldırılması için dava açılabilir. Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Huseyin aytar

Esimden ayrildim 3 senedir nafaka ödüyorum ve 37 bin borcum var nafaka iptal olabilir mi

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Nafakanın azaltılması için dava açılabilir. Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 yüksel can

Ben ilk eşimden ayrılalı yaklaşık 23 sene oldu. 1 sene evli kaldık ve ayrıldık. Çoçuğumuzda yok. 1998 yılından beri nafaka ödüyorum. Kendisi üniversite mezunuydu. Farklı illerde yaşadığımz için hakkında detaylı bilgi bilmiyorum. Ama ara sıra çalıştığını duydum. Ailesinin ise fevkalade bir servete sahip olduğunu biliyorum. Nafaka iptal davası açabilirmiyim. Ve bu davayı açarsam kazanma veya kaybetme ihtimalim nedir.

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Gerekli yasal işlemler yapılabilir. Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Sema yanik

Eski esim beni icraya vermis icrayi kaldirmak icin belli bir miktarda anlastik birdaha beni icraya vermemesi icin ne yapilmali

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Esra UZUN

Kazandığım bir nafaka arttırım davası var bu karar istinafdayken,karşı taraf nafaka kaldırma davası açtı ama eski nafaka üzerinden açılmış dava,mahkemeden önce istinaftan karar geldi itirazı kabul edilmedi ve nafaka arttırıldı,nafaka kaldırma davasında hakim eski nafaka üzerinden 100 lira çocuğumun nafakasının düşürülmesine karar verdi,benim kazandığım arttırma davası ne oldu şimdi boşuna mı hükmü yokmu

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 derya

Merhabalar 2015 yılında nafaka ve tazmınat kazanmayı hakkettim.Karşı taraf devlet memuru ve iki yıldır bir şirkette asgari ücrette çalışmaktayım.Ama ünüveristeden kalan ögrenim kredı borcuma her ay 500 tl yakın para ödüyorum ve haciz yazısı geldı ögrenim kredi borcuyla alakalı ve diğer borçlarım.ayrıca tekrar ünüversite okuyorum aldıgım ücret 290 tl.ve e devletten karşı taraf dava açmış nafaka kaldırılması için.nafaka kalkar mı ve sigortalı çalışmış olduğumdan buyana benim aldığım ücreti geri alınır mı?Konuyla ılgılı bilgi verirseniz sevinir.Şimdiden tsk ederim

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Kadir

Yiyaksamlar efendim ben esimden anlasmali bosandim iki tarafta ne madi nede manevi birsey istemedik ama musterek iki cocuk var ve bu cocuklara 1500 tl nafaka esim odemekle hukumlu oldumu soylerek anlasmali bosanma portakolune imza atim ama turkiye sartlari tasoron isci yim ve bu parayi her ay bulamiyorum cocuklar benim cocuklarim gonul ister daha fazla verim ama gucum yetmiyor simdi 1500 tl olan nafakayi asaya yani azaltma ihtimalim varmi evliligimden olan bankalara borcumda var cok sikistiriyor mahkeme acip bu nafakayi indirme durumum varmi lutfen yardim edin bunun bir yolu vardir

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Nafakanın kaldırılması veya indirilmesi için dava açılabilir. Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin tan

Esimden bosanali 8ay oldu her ay duzenli olarak nafaka aliyorum ama yetmiyo sigortali bi iste calismaya baslasam nafakam kesilirmi? Dava acip nafakanin iptalini isteyebilirmi esim

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Gerekli işlemler için talepçi olabilirler. Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Hikmet adahan

Annem, dedemden yetim maaşı alıyor. Babamdan 700 lirada nafaka alıyor. Anlaşmalı boşanmalarda, bu nafaka kaldırılırmı?

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 KENAN KIRCA

Maaşımda çocuk ile ilgili nafaka kesilmekte ancak çocuk 30 yaşını geçmiş bulunmakta. O nedenle nafaka iptaline gitmek istiyorum ancak elimde o konuda hiç bir evrak yok ne yapmalıyım?

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Nafakanın kaldırılması davası talep edilebilir. Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Mustafa Işık

Eski eşim ile anlaşmalı boşandık , anlaşma gereği ortak olan evin satışından 400.000 tl para kendisine verildi. Bu parayı faizde değerlendirip ciddi oranda faiz geliri sağlıyor. Bu durumda Yoksulluk nafakasının kaldırılması için başvurablirmiyim. Teşekkürler

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Gerekli işlemler yapılabilir. Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 ferhat gonul

7 yıl once boşandık anlaşmaları 7 yıldır nafaka ödüyorum oglumu ben buyuttum nden nafaka veeiyorumki

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Nafakanın kaldırılması davası açabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2019-08-07 Ahmet kara

Babam ilk esinden ayrilali 17 yil oldu hala nafaka oduyor bunun icin bir hak talebinde bulunma ihtimali var mi?

Kullanıcı Avatar 2019-08-07 Aylin Göstericiler

Nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldıran bir takım sebepler var. Babanız bu şartları taşıyorsa nafakanın kaldırılması için dava açabilirsiniz .

Kullanıcı Avatar 2019-06-26 Tevhide

Ben ikinci bir evlilik yaptım eşim ilk eşine 50bin tazminat ödedi her ayda 400 nafaka ödüyor eşim emekli oldu 2600 emekli maaşı bağlandı yıldır felçli evimiz kira bakıma muhtaç eşim ama ilk karısı şuan çalışıyor biz zordirumdayiz odeyemiyorduk emekli maaşına haciz koydurdu biz mahduruz bu nafakadan nasil kurtuluruz yardımcı olurmusunuz rica etsem

Kullanıcı Avatar 2019-06-26 Aylin Göstericiler

Çalışıyorsa nafaka borcunun kaldırılması için dava açabilir.

Kullanıcı Avatar 2019-06-26 sudenaz kilic

Ben esimden ayrildim iki kizim var ilk okula gidiyorlar gelirim babamdan 750 tl aliyom ve kizlarin babasi kizlara nafaka 500tl veriyo ben calisamiyorum bu nafakayi artik devlet iptal edecekmis ben almiyorum nafaka kizlarina oduyo onuda zor veriyo rrzil oluyom alanaca

Kullanıcı Avatar 2019-06-26 Aylin Göstericiler

Devlet şu anın böyle bi durumu söz konusu değil