‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

İhbar Tazminatı Nasıl Alınır

İhbar Tazminatı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

15.11.2018 2 Yorum
İhbar tazminatı, iş akdinin sonlanması ile meydana gelen bir haktır. İşçinin hakkı olan ihbar tazminatında dikkat edilmesi ve bilgi sahibi olunması gereken konular vardır. İşveren, işçisini haklı gerekçe olmaksızın işten çıkartmaya karar verdiğinde belli öneller dâhilinde çalıştırmak zorundadır. O arada da işçi kendisine yeni bir iş aramalıdır. Bu sebeple işveren, kendisini ihbar öneli adını verdiğimiz belirli bir dönem çalıştırmak ve ücretini ödemek zorundadır. İşveren, işçiyi belli bir süre çalıştırmak istemeyebilir ve iş akdini derhal sonlandırabilir. Bu tip durumlarda da işçinin kendisine yeni bir iş bulana kadar hayatını sürdürebilmesi için işvereni tarafından ona adını ihbar tazminatı dediğimiz bedelin ödenmesi gerekir.İhbar Tazminatı Hangi Durumlarda Ödenir?


İhbar tazminatı hangi durumlarda ödenir; işveren hakı bir sebep göztermeden iş aktini fesih ettiği her durumda ihbar tazminatı demek ya da ihbar önelleri içinde iş arama izni vermek zorundadır. Bunun yanında şöyle de bir durum var işverenin işçiye tazminat ödediği gibi işçi de işverene bazı durumlarda ihbar tazminatı ödeyebilir. İşçi, kanunda belirtilen süreler dahilinde haber vermeden işini bırakması durumunda işverene ihbar tazminatı ödemek zorundadır. İhbar tazminatında amaç, çalışanın ya da işverenin işi bırakma ve işten çıkarma niyetlerini makul bir sürede karşı tarafa bildirmelerini sağlamaktır. Toplum arasında sıkça karıştırılan kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı birbirine benzer prosedürleri olmakla beraber.Aslında son derece farklı konulardır.Toplum arasında sıkça karıştırılan kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı birbirine benzer prosedürleri olmakla beraber.Aslında son derece farklı konulardır.

İhbar Tazminatı Süresi


İhbar tazminatı süresi; işverenin, altı aydan az çalışmış olan işçi için bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 2 hafta, altı aydan bir buçuk yıla kadar 4 hafta, bir buçuk yıldan üç yıla kadar 6 hafta, üç yıldan da fazla sürmüş ise 8 hafta olarak belirlenmiştir.Veraset Nedir

Önceki Yazı

Veraset Nedir...

Sonraki Yazı

Kamulaştırma Nedir...

Kamulaştırma Nedir

Yorum Yap

Kullanıcı Avatar 2018-09-27 Ercan Çağlar

Araştırma yaparken karşılaştım ve gercekten çok aydınlatıcı bilgilere ulaştım. Arayıpta ulaştığım bilgiler hep yüzeysel anlatım vardı burada ulaştıgım bilgiler hep detaylandırıcı ve rahat okunurluluğu ile çok güzel anlatımlarınız var. Bilgilendirme için teşekkür eder hayatta başarılar diliyorum..

Kullanıcı Avatar 2018-07-23 Büşra Yaprak

Faydalı yazınız için teşekkür ederim, farklı yerlerde ulaşamadığım bilgilere ulaştım

Kullanıcı Avatar 2018-07-23 Aylin Göstericiler

Merhaba Büşra Hanım Rica Ederiz Biz Bu Tarz`da makaleler yayınlamaya devam edeceğiz takipte kalın.