‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Hamile Çalışanın Hakları

Hamile Çalışanın Hakları Nelerdir

25.01.2019 0 Yorum

Anayasada ve bağlı olunan tüm yasa, tüzük ve yönetmeliklerde kadın işçilerin pozitif olarak ayrı bir noktada tutulması gerektiği bilinmektedir. Kadınların fiziki özellikleri ve doğaları gereğince bazı işlere uygun olmadıkları ve bazı durumlarda çalışmamaları gerektiği kadınlara uygulanan pozitif özel haklar tanımında yer almaktadır. Yanı sıra uygulanan pozitif ayrıcalık ile kadın çalışma potansiyelinin de artmasına katkı sağlanmaktadır. ILO sözleşmelerinde de bu durum aynı şekilde kabul görmüş ve onaylanmıştır. Kadın işçileri iş kanuna bağlı olarak bazı hususlarda korunma altına alınmış olup ilgili yasa ve yönetmeliklerde buna yer verilmiştir. Bu noktada kadınların mutlak suretle belirli dönemde yaşadıkları hamilelik süreçlerinde kendilerine tanınan bazı haklar bulunmaktadır. Peki hamile çalışan hakları nelerdir?Hamile Çalışan Doğum İzni Ne Kadardır?


Sigortalı olarak çalışan bir kadının hamile olması durumunda doğumdan önceki bir yıl içerisinde minimum doksan gün kısa vadeli sigorta primini bildirmiş olması koşulu le doğum öncesi ve sonrasındaki sekizer haftalık süre boyunca çalışamadığı her gün baz alınarak iş göremezlik ücreti ödenmektedir. İkiz gebeliklerde bu süre on hafta olarak belirlenmektedir. Hamile çalışan hakları nelerdir? İzin süresi nasıl belirlenir? noktasında özetle; hamile kadına doğum öncesi sekiz ve doğum sonrası sekiz olmak şartı ile toplamda on altı hafta çalışmama hakkı tanınmaktadır. Bunların dışında hamile çalışanın sağlık durumunun iyi olması halinde doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışması mümkündür. Bu sayede çalışılan sürelerin doğum sonrası izin süresine ilave edilmesi söz konusudur.


Doğumdan Sonra Süt İzni Ne Kadardır?


Hamile çalışan hakları nelerdir? hususunda oldukça merak edilen konulardan biri süt iznidir. 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 74.Maddesinde de yer aldığı gibi; çocuğun bir yaşını doldurması süresince emziren kadın çalışanın günde bir buçuk saat emzirme hakkı bulunmaktadır. Bu saati hangi zaman aralığında kullanacağı ise kadının kendi inisiyatifinde karar vereceği bir durumdur. Verilen bir buçuk saatlik izin normal çalışma süresi içinde yer alır ve ücrette kesinti yapılmaz.Sigortalı olarak çalışan bir kadının hamile olması durumunda doğumdan önceki bir yıl içerisinde minimum doksan gün kısa vadeli sigorta primini bildirmiş olması koşulu le doğum öncesi ve sonrasındaki sekizer haftalık süre boyunca çalışamadığı her gün baz alınarak iş göremezlik ücreti ödenmektedir.


Hamile Çalışan Kadınlar Günde Kaç Saat Çalışmalıdır?


Hamilelik süresince kadın işçilerin periyodik kontrolleri için izin verilmektedir. Resmi Gazetede yayımlanan ilgili yönetmeliğin ilgili maddesinde hamile kadınların gün içerisinde sadece yedi buçuk saat çalıştırılabileceği yer almaktadır.
İntikal Ne Demektir

Önceki Yazı

İntikal Ne Demektir...

Yorum Yap