‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Boşanma Davalarının Maliyetleri Ne Kadar

Boşanma Davalarının Maliyetleri Nelerdir

18.12.2018 0 Yorum
Boşanma davası açacak olan kişilerin merak ettikleri konulardan bir tanesi de bu davalar için harcanacak paranın miktarıdır. Dava harcı, avukat ücreti ve diğer harcamaların toplam maliyetinin ne olduğunu öğrenmek isteyen çok sayıda kişi vardır.

Boşanma Davası Açarken Ödenmesi Gereken Ücretler


Mahkemelere dava açarken belli ücretlerin ödenmesi gerekir ve bu kural boşanma davaları için de aynen geçerlidir. Bilindiği gibi boşanma davaları Aile Mahkemelerine açılmak zorundadır. Fakat kişilerin ikamet ettikleri yerde Aile Mahkemesi yok ise davalar Aile mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemesine açılmak zorundadır. Dava açarken ödenmesi gereken ilk ücret harçtır ve bu ücret yıllara göre değişiklik gösterir. Ayrıca yargılama giderlerinin de yatırılması gerekir. Fakat bu giderler için net bir rakam yoktur. Çünkü dava dosyasında yer alan tanık sayısı, bilirkişi , keşif vs gibi delillere dayanılması, boşanmanın anlaşmalı ya da çekişmeli yapılması gibi hususlara göre bu miktar değişiklik gösterir.Boşanma Davalarında Avukatlık Ücreti Ne Kadardır?


Boşanma davasını avukat aracılığıyla takip edecek olan kişiler, ödemesi gereken ücretin ne kadar olacağını öğrenmek istemektedir. Avukatlık, serbest bir meslek olduğu için fiyat konusunda belli bir standart yoktur. Bu ücretlere ait tek standart taban fiyatlardır. Her yıl belirlenen bu taban fiyatlar, avukatların alacağı en düşük ücretleri gösterir. Avukatlar daha yüksek ücret alma hakkına sahip oldukları için kişilerin avukatlarla konuşarak bu ücreti öğrenmesi gerekir. Dosyanın durumuna ve avukata bağlı olarak bu rakamın farklılık gösterdiği görülecektir.

Dava açarken ödenmesi gereken ilk ücret harçtır ve bu ücret yıllara göre değişiklik gösterir. Ayrıca yargılama giderlerinin de yatırılması gerekir.

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davası Ücretleri


Yukarıda da bahsedildiği gibi boşanma davalarına ait ücretler dosya durumuna göre farklılık gösterir. Bilindiği gibi anlaşmalı boşanma , tarafların karşılıklı anlaşarak bir protokol imzalaması ve boşanmanın kısa sürede bu protokole göre gerçekleşmesi demektir. Bu şekilde yapılan boşanmalar hem çok hızlı sonuçlanmakta hem de mahkeme tarafından farklı belge ya da bilgi istenmesi durumu nadiren gerçekleşmektedir. Bundan dolayı da anlaşmalı boşanmalara ait masrafların çok daha düşük olduğu söylenebilir. Çekişmeli boşanma davalarında ise bunların tersi olur ve ücretler de doğal olarak yükselir.