‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Boşanma Davalarında Süreç Nasıl İşler?

Boşanma Davalarında Süreç Nasıl İşler

21.08.2018 0 Yorum


Eşlerin arasındaki problemlerden bazıları, evlilikleri bitirecek noktaya getirebilir. Böyle durumlarda eşler boşanmak için dava açarlar. Fakat bu sürecin nasıl başlayıp biteceği ve ne kadar süreceği tam olarak bilinmediğinden dava ikamesinden evvel insanlarda tedirginliğe sebep olmaktadır. Her olaya ve davaya göre değişkenlik gösteren bu süreç hakkında uzman bir avukattan bilgi almanız size fayda getirecektir.

Boşanma İşlemleri Nasıl Yapılır?


Boşanma davası açmak için hukuki olan usullerin bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi çok önemlidir. Bu usullere uygun hareket edilmez ise bir takım sıkıntılar yaşanabilir. İnsanlar böyle sıkıntılar yaşamamak için genellikle avukat desteği alarak bu dava süreçlerini yürütürler.

Dava açılmadan önce boşanma sebebinin net olarak belirlenmesi ve bunu kanıtlayacak delillerin elde edilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse aldatmadan kaynaklı bir dava açılacak ise bunun mutlak surette deliller ile ortaya konulması gerekir. Unutulmamalıdır ki mahkemeler somut delillere göre hareket ederler.
Boşanma nedenine bağlı olarak uygun bir dilekçenin hazırlanması gerekmektedir. Dolayısıyla da bu dilekçenin hazırlanması için ciddi bir uzmanlık gerekecektir. Her davanın konusu ve delilleri ve hukuki sebebi farklı olacağından dilekçeleri de birbirlerinden farklı olacaktır.
İlgili Link : Boşanma Sebepleri

Boşanma davası açmak için hukuki olan usullerin bilinmesi ve buna göre hareket edilmesi çok önemlidir. Bu usullere uygun hareket edilmez ise bir takım sıkıntılar yaşanabilir.

Boşanma Davası Nereye Açılmalıdır?


Boşanma davaları normalde Aile Mahkemeleri’ne açılmalıdır. Fakat bu mahkemeler her il ve/veya ilçede bulunmayabiliyor. Böyle durumlarda kişiler davalarını Aile Mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemeleri’nde açabilirler
Boşanma davaları, kişinin ihtiyarına göre herhangi bir yerleşim merkezinde açılamaz. Bu davalar taraflar ikamet ettikleri yerde veya eşlerin son 6 aydır ikamet ettikleri yerleşim merkezinin bağlı olduğu mahkemelere açılmalıdır. Bu kurala uyulmaz ise mahkemeler yetkisizlik verecektir.

Boşanma Davası Süreci


Mahkeme süreci boyunca taraflar haklarını tam olarak bilmeli ve taleplerini de buna göre yapmalıdır. Böylece bir hak kaybı yaşanması söz konusu olmayacaktır. Boşanma davaları sadece evliliğin bitirilmesi değildir. Bu davalarda nafaka, çocukların velayeti ve mal paylaşımı gibi farklı hususlar da karara bağlanmaktadır. Dolayısıyla da bu konuların her birisiyle ilgili bilgi sahibi olunması ve buna göre hareket edilmesi gerekir.

Yorum Yap