‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Boşanma Davalarında Nafaka Neye Göre Belirlenir

Boşanma Davalarında Nafaka Nasıl Belirlenir

11.10.2018 0 Yorum

Boşanma davalarında tarafların anlaşması gereken farklı konular vardır. Bu konular hakkında anlaşma sağlanamazsa mahkeme tarafından verilen karar uygulanmak durumundadır. Bu konulardan bir tanesi de nafakadır? Peki nafaka nedir?Nafaka Nedir?


Boşanma davalarında sıkça duyulan nafaka, en basit ifade ile kişilerin daha sonraki yaşam standartlarını evlilik birliğindeki geçim şartlarına uyarlı şekilde sürdürebilmeleri için verilen para olarak tanımlanabilir. Hukuki tanımı çok daha detaylı olan nafaka, boşanma sonrasında oluşan mağduriyetlerin giderilmesi noktasında da son derece önemlidir. Ancak bundan tam bir uyum hali beklenmemelidir. Nafaka kişilerin geçimlerini temin edecek bir miktar yardım türü olup boşanma ile yoksulluğa düşecek kusursuz ya da daha az kusurlu eş lehine taktir edilir.


Nafaka ile tazminatın birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Nafaka, süresiz olarak verilir ve kanunda belirtilen durumlar meydana gelirse kesilir. Bunun haricinde kanundaki ayrık durumlar dışında genellikle her ay düzenli olarak ödenmesi gerekir. Fakat tazminatta durum çok farklıdır. Tazminat bir defaya mahsus ödenir.


Nafaka Miktarını Etkileyen Unsurlar


Nafaka miktarı belirlenirken birçok unsur dikkate alınır ve ona göre karar verilir. Öncelikle nafaka isteyen kişinin iş durumu ve geliri dikkate alınır. Bu çok önemli bir husustur. Eğer düzenli işi ve yüksek bir maaşı olan kişi nafaka talebinde bulunursa verilecek cevap ile işi ve geliri olmayan birisinin talebine verilecek cevap çok farklı olacaktır. Dolayısıyla da bu hususa mahkemeler fazlası ile dikkat etmektedir.


Dikkat edilen bir diğer husus ise nafaka talep edilen kişinin mesleği ve geliridir. Nihayetinde geliri düşük olan birisinin yüksek bir miktardaki nafakayı ödemesi imkansızdır. Mahkemeler tarafların ekonomik sosyal durumları ile boşanmaya sebep olan olaylardaki kusur durumuna göre nafakayı taktir etmektedirler Nafaka tespit edilirken çocukların sayısı ve yaşları da dikkate alınır. Eğer çocukların velayeti nafaka isteyen kişide ise bu durum mutlaka dikkate alınacaktır.


Nafaka miktarı belirlenirken birçok unsur dikkate alınır ve ona göre karar verilir. Öncelikle nafaka isteyen kişinin iş durumu ve geliri dikkate alınır. Bu çok önemli bir husustur.

Nafaka Nasıl Belirlenir?


Nafaka tespiti yapılırken yukarıda yer alan hususlar dikkate alınır ve buna göre değerlendirme yapılır. Bunun haricinde kanunda şu kadar verilmesi gerekiyor şeklinde bir madde yoktur. Dolayısıyla da takdir hakkı tamamen hakimdedir. Mahkeme kendi içinde değerlendirmeyi yaparak, verilmesi gereken nafaka miktarını belirleyecektir.
Bu aşamada mahkeme, emniyet birimleri aracılığı ile kişilerin maddi durumunu da belirlemektedir. Bu işlem için tarafların itiraz hakkı bulunmakta ve böylece verilecek yanlış beyanların önüne geçilmektedir.