‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Boşanma Durumunda Velayet Kime Verilir

Boşanmada Velayet Kime Verilir

21.09.2018 0 Yorum


Aile birlikteliğini sürdüremeyen çiftelerin boşanma kararı olmaları son zamanlarda sık görülen biri durumdur. Boşanma kararı verilirken süreçten en çok etkilenen genellikle çocuklardır. Bu noktada Boşanmada velayet kime verilir? Sorusu akıllara gelmektedir. Çocukların bu süreci kolaylıkla atlatması için ebeveynlerin ortak hareket etmesi gerekmektedir. Özellikle çekişmeli boşanma davalarında çocuğun psikolojisi göz önünde bulundurularak makul bir şekilde ortak nokta bulunmalıdır.

Bu süreçte çocuğun içinde bulunduğu kargaşayı kolaylıkla atlatması için onunla bol bol zaman geçirerek süreç açık bir şekilde çocuğun anlayacağı bir dille açıklanmalıdır. Boşanma aşamasında çocuk üzerinde kalan etkiler tüm hayatını etkileyeceği için, bu sürecin her adımı dikkate alınmalıdır. Boşanmada velayet konusunda anlaşmaya varamayan kişiler boşanma avukatı aracılığı ile velayet davası açılmaktadır.

Velayet Davasını Etkileyen Unsurlar


Boşanmada velayet kime verilir? Konusunda çocuğun yaşı, anne ve babanın gelir durumu ile sağlık durumu oldukça etkilidir. Velayet davalarını etkileyen en önemli unsur çocuğun yaşıdır. Bunun dışında mahkemede hakim tarafından çocuğun velayetinin verileceği kişinin çocuğun maddi ve manevi ihtiyaçlarına cevap vermesi, çocuğun korunma, barınma gibi ihtiyaçlarına cevap vermesi ve yetiştirme, eğitim, terbiye gibi değerleri vermesi gibi durumları göz önünde tutarak uygun olan ebeveyne çocuk üzerinde söz hakkı tanınmaktadır.

Özellikle çekişmeli boşanma davalarında çocuğun psikolojisi göz önünde bulundurularak makul bir şekilde ortak nokta bulunmalıdır. Bu süreçte çocuğun içinde bulunduğu kargaşayı kolaylıkla atlatması için onunla bol bol zaman geçirerek süreç açık bir şekilde çocuğun anlayacağı bir dille açıklanmalıdır.

Çocuğun velayetinin kime verilmesi gerektiği konusunda her zaman çocuğun menfaati göz önüne alınmaktadır. Bu davaların sonunda çocuğun büyüme aşamasında yaşayacağı ortam belirlendiği için tüm detaylar dikkatle incelenmektedir.

Velayet Davasında Çocuğun Yaşı


Normalde 0- 3 yaş arasındaki çocukların velayeti annenin maddi durumu önemli olmaksızın anneye verilmektedir. Bu yaşlar çocukların annenin ilgi ve sevgisine ihtiyaç duyduğu yaşlardır. Annenin sağlık durumunda ciddi bir problem olmadığı takdirde bu karar pek değişmemektedir. 3 ile 7 arası çocukların velayeti genellikle anneye verilmektedir. Bu yaşlarda çocuklar tam kendini ifade edemediği için anne desteğine ihtiyaç duymaktadır.

6 ile 12 yaş arası çocukların velayetinde çocuğun yaşının yanında kişilerin çocuğa sunabilecekleri maddi imkanlar daha önemlidir. Bu yaşlarda hakim karar vermeden önce genellikle uzman bir kişi eşliğinde çocuğun fikrini de alınmaktadır. 12 yaş üzeri çocukların velayet davalarında genellikle çocukların fikirleri önemli görülmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Boşanmada velayet kime verilir? Sorusuna yanıt vermek için pek çok farklı veriye sahip olmanın şart olduğunu söylemek mümkündür.