‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Alacak Davası Nedir

Alacak Davası Nedir

25.01.2019 2 Yorum
Alacak Davası, alacaklının alacağını borçludan tahsil edebilmek adına açtığı davadır. Herhangi bir nedenden doğmuş muaccel bir alacağı olduğunu ve bu alacağını alamadığını iddia eden kişiler alacak davası açabilirler. Söz konusu alacak herhangi bir sözlü ya da yazılı bir sözleşmeye yada resmi bir evrağa dayanabilir.
Alacak Davalarında kira ilişkilerinde Sulh Hukuk Mahkemeleri yetkilidir. Bunun dışındaki alacak davaları konusuna göre diğer hukuk mahkemelerinde görülür.Alacak Davası Nasıl Açılır?


Alacak davası, alacaklı tarafın alacağı borcu karşı taraftan tahsil edebilmek için açtığı davaları kapsar. Alacak hakkı tazminat, nafaka, sözleşmeden doğan haklardan yada verilen hizmet karşılığı ortaya çıkmış olabilir. Herhangi bir nedenden oluşan alacağının ödenmediğini savunan kişiler Alacak Davası açabilir.

Alacak davası açmak için gerekli koşullar oluşmuşsa öncelikle bir dilekçe yazdırılması gerekiyor. Alacak davası, yazılı yargılamaya tabidir. Alacak davası öncesi icra takibi yapmış olabilirsiniz. Bundan sonra açacağınız dava itirazın iptali davasıdır. Ama icra takibi yaptırmadıysanız açacağınız dava direkt alacak davasıdır. Ancak alacağın dayandığı sebepler önemlidir. Buna göre de delillerin, daha dava açılırken bildirilmesi gerekmektedir. Alacak davaları süreleri davanın içeriğine göre değişiklik gösterebileceği gibi, Alacak davalarında bir hukukçudan yardım alınmadığı durumlarda haklı dahi olsanız kolay kaybedilebilen ve istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabileceğiniz bir dava türüdür.Örneğin; davayı açtınız ama duruşmaya gitmediniz o zaman davanız düşer ya da delilleri eksik bildirdiniz bir daha bildiremezsiniz. Alacak Davası türlerinde her zaman tanık şahitliğine başvurulmaz. Sadece belirli şartlar dahilinde tanık deliline başvurulabilir. O şartlar sağlanmazsa tanığı hiçbir şekilde dinletemezsiniz. Bu tip durumlarla karşılaşıp mağdur olmamak için de mutlaka bir avukata danışmanız gerekir.

Alacak Davası Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?


Diğer tüm davalarda olduğu gibi burada da dilekçe yazımı büyük önem taşımaktadır. Dilekçenizi oluştururken dikkatli davranmalı ve olayları delilleriyle beraber düzenli bir şekilde belirtmelisiniz. Bunun yanında eğer belirsiz alacak davası açmıyorsanız dava konusunun değerini doğru bir şekilde belirtmelisiniz; böylece daha sonradan düzeltme telaşı içine girmeyecek ve içiniz rahat bir şekilde davanızı takip edeceksiniz. Alacak Davası Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır ? konusunda aşağıdaki dilekçe örneğini inceleyerek fikir edinebilirsiniz.İlgili Link ; Alacak Davalarında Bilinmesi GerekenlerAlacak Davası Dilekçe Örneği Nasıl OlurDilekçe örneği için tıklayın

Alacak Davası Ne Kadar Sürer?


Alacak davası ve hatta tüm davalar bakımından bakımından başta genel bir süre vermek doğru değildir. Karşı tarafın savunma ve delilleri ile avukatınızın davaya olan hakimiyetine göre davanın neticelenmesi kısa ya da uzun bir zaman alabilir.

Alacak Davası bir hukukçudan yardım alınmadığı durumlarda haklı dahi olsanız kolay kaybedilebilen ve istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabileceğiniz bir dava türüdür.


Alacak Davası Açmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?


Alacak davası açmak için gereken şartlar da tarafların bilmesi gereken konulardan biridir. Alacak davası için öncelikle hazırlatacağınız bir dilekçe ile mahkemeye başvurmanız gerekir. Mahkeme de alacak davasının konusuna göre değişir tabi. Ticaret mahkemesi, sulh, asliye hukuk, iş mahkemesi arasından hangisi olacaksa o mahkemeye başvuruda bulunmanız gerekir. Bu dilekçede şayet uyuşmazlık konusu miktar belirli ise dava değerini de belirtmek zorundasınız. Davanın başında ayrıca toplanmasını istediğiniz delillere göre de gider avansının da yatırılması şart.


Yorum Yap

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Filiz Akin

Alacak davasi acil yardimci olun 01774565148 almanya

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Ayşe Şatıroğlu

Birine 500 liraya yakın bir telefon faturası bir miktar para verdim onu ödemiyor zorluk çıkarıyor bir bayan olarak ne yapıcam bilmiyorum hakkı mı istiyorum yol yöntem gösterirmisiniz

Kullanıcı Avatar 2020-08-29 Aylin Göstericiler

Detaylı bilgi için 0224 250 36 81 - 0555 972 57 65