‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

İcra Takibi Ne Kadar Sürer

İcra Takibi Ne Kadar Sürer

15.11.2018 31 Yorum

İcra Takibi Ne Kadar Sürer?


İcra takibi en basit ifade ile alacaklı olan kişinin alacağını farklı sebeplerden dolayı alamaması üzerine bunu devlet gücü ile yapmasına verilen addır. Alacaklı olan kişi ya da kurum olabilir. Ülkemizde icra takibi konularının bir kısmı da kurumlaradır. Özellikle bankalar, vermiş oldukları kredileri tahsil edemediklerinde icra takibine başvururlar.

İcra Takibi Çeşitleri


İcra takibi farklı şekillerde yapılabilir. Bundan dolayı da farklı türleri vardır. Bunlardan bir tanesi ilamlı icra takibidir ki bu çeşit yapılan takip mahkeme kararına dayanılarak yapılır. Mahkeme sonucu olmadan bu şekilde bir takip yapılması söz konusu değildir.

Diğeri ise ilamsız icra takibidir. Bu şekilde yapılan takip ise bir mahkeme kararına dayanmaz. Alacaklı olan kişi doğrudan İcra Müdürlükleri aracılığıyla alacağını tahsil etmek için takip başlatır.

İcra Takibi Süreci


Alacaklı olan kişi bulunduğu yerleşim merkezindeki İcra Müdürlükleri aracılığıyla takip başlayabilir. Bu şekilde yapılan işlemin sonunda İcra Müdürlükleri ödeme emri hazırlayarak borçlu olan kişiye gönderir. Bu aşamadan sonra ise borçlu olan kişinin 7 gün itiraz süresi bulunur. Bu 7 gün içerisinde icra Müdürlüklerine bir dilekçe vererek bu takibin yanlış olduğunu belirterek kaldırılmasını isteyebilir. Eğer bu şekilde bir itiraz yapılmaz ise borç kesinleşir ve borçlu olan kişi tarafından ödenmesi gerekir. Bunun için de 7 gün içerisinde mal beyanında bulunulması gerekir.

Ödeme emrine itiraz, ödeme emrini gönderen İcra Dairesine yapılmalıdır. Bu itiraz direkt yapılabileceği gibi farklı bir İcra Dairesi aracılığıyla da yapılabilir.Alacaklı olan kişi ya da kurum olabilir. Ülkemizde icra takibi konularının bir kısmı da kurumlaradır. Özellikle bankalar, vermiş oldukları kredileri tahsil edemediklerinde icra takibine başvururlar.

İtiraz Sonrası Ne Olur?


Borçlu olan kişi itirazda bulunduğu andan itibaren takip tamamen durdurulur. Takibin durmasından sonra ise alacaklı kişinin dava açması gerekiyor. Bu davanın da 6 ay içerisinde İcra Mahkemesine açılarak itirazın kaldırılmasının istenmesi ya da normal mahkemelere 12 ay içerisinde açılarak itirazın iptalinin istenmesi gerekiyor. Açılan bu davalar kazanıldığı takdirde borç miktarına en az %20’lik bir tazminatta eklenir. Bundan dolayı da bu itiraz yapılırken dikkatli olunması gerekir. Aksi durumda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkacak kişiler ciddi olarak mağdur olacaktır. İcra takibi itirazın kararına göre şekillenmektedir.

Yorum Yap

2019-06-13 Nudret ergul

Kiredi borcumu ödeyemedim den dolayı avukatlar durmadan arayıp rahatsız ediyor akrabakarıma kadar bide kağıt yolluyolsr eve çilin girle açtırıp kapıyı. Girmek yazı yokar bu suç deyilmi

2019-06-13 Yıldız Yavuz

2014 yilinda babama ait evi sattık.ancak su aboneliğini kapatmayı unuttuk.evi alan kişi 2014 yılından beri faturaları ödememiş.Evde evi alan kisi muteahit oldugu icin iscileri kaliyordu.borclar faiziyle birlikte 32.000 tl olmuş.bize buskimden borçla ilgili yıllardır bir bilgi gelmedi.2 ay önce borç konusunda bilgilendirildik icra takibi baslatilacagi bildirildi.bu borcu ödemek zorunda mıyız? Ödersek karşı tarafa mahkeme açarak alabilir miyiz üzerine bir şeyler yoksa parayı nasıl tahsil ederiz

2019-06-13 Aylin Göstericiler

Merhabalar konu ile ilgili sağlıklı bilgi verebilmemiz için bahsettiğiniz icra dosyasının içeriğine bakmalıyız tarafımızı 02242503681 den arayarak randevu talep edebilirsiniz.

2019-06-13 Hakan yıldız

Merhaba benim sorum şu maasim da haciz var Ben avukatla anlasip borcu kapatinca icra dairesi fek yazısıni isyerime kac gunde gonderir

2019-06-13 Aylin Göstericiler

Merhabalar dosya borcunuz bittikten sonra ertesi gün fek işlemleri yapıladığında en geç 1 hafta içerisinde posta yoluyla işyerinize bilgi gelir.

2019-06-13 Hatice gezen

Benim 2002 yildan bir borcum varmiş ama elime herhanki resmii evrak gelmedi bu borç neyapmam gerekiyor acaba

2019-06-13 Aylin Göstericiler

Detaylı bilgi için 02242503681 arayınız. E devlet üzerinden kontrol etmeniz gerekir.

2019-06-13 ahmet gürgüç

merhaba biz evde 3 kişi kalıyoruz annem abim ben bide bnim kız arkadaşım var bizde ikameti çok borcu var avukatlar zırtpırt geliyolar canan hanım burdamı oturuyo diyolar komuşularıma artık bıktık benim evime haciz gelirmi .birde avukat 290 liralık borçtan avukatlık olmuş avukat ücreti ne durumda ödenir

2019-06-13 Aylin Göstericiler

Merhabalar, ikametgah adresi neresi ise tebligat nereye yapılmışsa haciz oraya gelebilir. Ayrıca asıl alacağa göre icra takibinde ki avukatlık ücreti çıkar. Detaylı bilgi için 02242503681 arayınız.

2019-06-13 Mehmet Soydan

Merhabalar. ben alacağım olan belli bir miktarı alamadım ve borçluyu icraya verdim. Yakın zamanda borçlunun üzerine olan arsalar ihale ile satışa çıkacak ama ben bu arsaların ihalede satılacağını düşünmüyorum. Eğer arsalar satılmazsa borcuma karşılık olarak bu arsaları ben alabilir miyim?

2019-06-13 Aylin Göstericiler

Merhabalar eve tabikide alacağınıza karşılık ihaleye girip alabilirsiniz. Detaylı bilgi için 02242503681 arayınız.

2019-05-24 AYDIN ÇORMAN

Merhabalar. Davalinin cevaba cevap dilekcesini suresinde vermemesi halinde ne gibi sonuclar incelenir. Cevaba cevap dilekcesi suresi mi dikkate alinir? Sonraki surec nedir?

2019-05-24 Aylin Göstericiler

Merhabalar, Detaylı bilgi için lütfen 02242503681 i arayarak randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

2019-05-24 Koray kcr

Merhaba biz çalıstıgımız kurumu 3 kisi mahkemeye verdik 3 yıl sonra mahkemeye Kazandık ve sonucunda avukatınımız icra takıbı baslattı sebebi ise ilk firma el degıstrmıs ortakları ödemeyi kabul etmiyorlar dıyor 2 ci firma ise adresind ulaşılamıyor dıyor avukat parayı alıcaz dıyor ama bunun Baska Bı hukuki yolu yokmudur. Mahkeme kararını verıyor üst mhk, verıyor icra dosyası acıkıyor sonuc ortaklar ödemeyi kabul etmıuor diğer firma nerede oldugu belli değil

2019-05-24 Aylin Göstericiler

Merhabalar, konu ile ilgili size tavsiyem avukatınıza danışmanız bize göre başka bir hukuki yolu yoktur. İyi günler dilerim.

2019-05-24 Ahmet koruyan

Merhaba,öncelikle teşekkürü bir borç bilirim,eşim bir güzellik merkezinin ayak üstü form doldurması ve forma imza atmıştır,senet değildir,ve biz aynı gün gezellik merkezini arayarak iptal edilmesini istedik bizden anlaştığımız fiyat üzerinden yüzde 20 sini ödemek zorundasınız dendi,bizde kabul etmedik ve bize icra takıbi başlattılar,bizde itiraz dilekçesini sunduk,bize gönderilen icrada eşim senet `e imza atmadığı halde bize senete imza atilmiş gönderildi,imzayıda itiraz ettik,bu mahkeme nasıl sonuçlanır,birda bize İstanbul`da diğer ucundaki mahkemeden açılmış biz bu mahkemeyide kendi bulunduğumuz bölgeye çekebilirmiyiz,çok teşekkür ediyorum

2019-05-24 Aylin Göstericiler

Merhabalar, beyefendi eğer sözleşmeli senet niteliğinde bir forma imza attıysa alt kısmında ki senet kısmına imza attırmışlardır. İtirazınızı doğru mahkemeye yapmanız bir avukattan yardım almanızı öneririm. Detaylı bilgi için lütfen 02242503681 i arayarak randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

2019-05-24 Serdar

2014 yilinda buyuk bir ameliyat gecirdim kartimi baskasi kullandi Borcu yok kapatildi dediler banka beni kredi kartindan dolayi beni avukata verip takip kaarari cikmistir hakli borcum var cunki ama bana 2017 de bildirdiler bu haksizlik degilmi erken bildirim yapsalar oderdim meblada gulunecek bir rakam yorumunuz nedir tesekkurler

2019-05-24 Aylin Göstericiler

Merhabalar, beyefendi bankaya o esnada kartınızın kimin kullandığını söylemediyseniz ve ödemesini yapmadılarsa icra takibine koyarlar. Maalesef ki bildirim yapmamışsınız ve borcunuzun olup olmadığını bankadan teyit etmemişsiniz size tavsiyem borcunuza daha çok faiz işlemeden ödemenizi yapmanız teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

2019-05-24 Adem çaput

Meraba beni bir magza senet yoluyla icraya verdi ve bende itirazda bulundum seneteki imza bana ayit deyildi ve mahkemeye cikdik mahkemeyi kazandim tazminat davasi aca bilirmiyim

2019-05-24 Aylin Göstericiler

Merhabalar, dava açma hakkına sahipsiniz. Detaylı bilgi için lütfen 02242503681 i arayarak randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

2019-05-24 MURAT TAŞKESEN

Merhaba, trafik kazasına karıştım öndeki arac kiralikmis 10 gün sanayide yattı araç iş yapmadi diye bana ödeme emri göndermişler itiraz ettim bir sene oldu mahkeme filan olmadı e devlet te icra dosyası açık görünüyor kredi çekmeme engel olur mu veya karşıma daha yüklü borç cikarmi

2019-05-24 Aylin Göstericiler

Merhabalar, beyefendi dosyanızla ilgili günlük olarak faiz işlemektedir. İtirazın iptali davası açıp mahkemeyi kazanırlarsa yüksek rakamlar çıkabilir. Size tavsiyem dava açılır ise bir avukat tutun, kredi çekmenize icra dosyanız olduğundan dolayı olabilir. Detaylı bilgi için lütfen 02242503681 i arayarak randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

2019-05-24 Remzi vatansever

Merhabalar,yirt disinda calisirken is kazasi gecirdim ve tr ameliat oldum ve sorket hastane masraflarini odedi,calistigim sirketin tr de de is yeri var ve hastane masraflarini geri odemem icin icra takibi baslatti oysa is kazasindan dolayi masraflari kanun nezdinde karsilamasi gerek ve suan yurt disinda is kazasi davam devam etmektedir,itiraz edecem ama duracagini sanmiyorum neyapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim

2019-05-24 Aylin Göstericiler

Merhabalar, itiraz etme hakkınız vardır. İş kazası olduğunu ispat ederseniz herhangi bir ödeme alacaklarını sanmıyorum. Detaylı bilgi için lütfen 02242503681 i arayarak randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

2019-05-24 Taha Çavga

Merhaba avukat hanım.. Benim bir bankaya 4 bin tl borcum var çalışamadığımdan ötürü ödeyemedim.. bankada avukat aracılığıyla 17.4 .2019 da icra davası açılmış.. Sorum şu: Çalışmıyorum üzerime sadece 5 hisseli bir ev var ve ailemle oturuyorum bu durumda eve yada eşyalara icra gelirmi, gelirse bu sureç nekadar zamanda olur..ve taksitlendirme yoluyla ödeme yapabilirmiyim..ne önerirsiniz teşekkürler..

2019-05-24 Aylin Göstericiler

Merhabalar, hisseli evinize hisseniz kadar haciz koyup satışa çıkarabilirler. Ev ve işyerlerinize hacize gelebilirler. Süreç icra takibi kesinleştikten sonra bu süreç başlar. Borçlu olduğunuz kişnin avukatıyla irtibat haline geçip taksitlendirme seçenekleri var ise yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen 02242503681 i arayarak randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

2019-04-05 UFUK YILDIRIM

Merhaba , öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkürü bir borç bilirim . Ben iş mahkemesini kazandım . Karşı taraf ise istinaf yoluna başvuru dilekçesi verdi . Benim avukatım da buna karşılık icra emri yazdırdı . Bundan sonra ki süreç nasıl gelişir . Karşı tarafın bu icraya itiraz etme hakkı var mı , eğer hakkı varsa yeni bir mahkeme yolu mu gözüküyor ?

2019-04-05 Aylin Göstericiler

Merhabalar bu konuyla ilgili avukatınız daha detaylı bilgi verecektir. Teminat mektubu sunup icrayı durdurabilirler. Detaylı Bilgi İçin : 0224 250 36 81

2019-04-05 Elif ozturk

Firmam adina konkordato ilanim var , fakat sahsi konkordotam reddedildi bu yuzden bankalardan sahsi kefaletimden oturu icra dosyalari acilmakta , fakat borc sirketin borcu , konkordota tasdiginden sonra odemeler baslayacak borc odenip bittiginde , banka sahis uzerine actigi icra dosyalari uzerinden masraflari tahsil edecekmidir yada borc odense bile sahsi kefaletler tutarindan icra davalarina devam edermi ? Bu dosyalara itiraz etmek mi gerekir yoksa borcun odenmesini bekleyerek dosyalarin kapanmasinimi beklemek gerekir ? İcra dosyasi acildiktan sonra gayrimenkul satislari hemen yapilabilirmi ?

2019-04-05 Aylin Göstericiler

Merhabalar gayrimenkul ipoteği varsa paraya çevrilir masrafları da tahsil eder şirketten alamadıklarını şahsi kefaletten alır. Daha doğru bilgiler için avukatınızla görüşün ya da randevu talep ediniz. İletişim : 0224 250 36 81

2019-03-27 mehmet öztürk

oncelıkle bızı aydınlatıp ceavladıgınız ıcın tekkeurler ben ıs mahkemesının kazandım ama ıstınaf yolu acık 15 gun ıcınde basvurabılırsnız teblıg edıldıkten sonra dedı bızde gerekcelı karar yazıldıktan sonra hacız ıslemını baslattık karsı tarafa teblıg edılıp edılemedıgını nasıl ogrenırız ıtıraz ettıgınde e devletten bız gorebılırmıyız sagolun ıyı calısmalar kolay gelsın

2019-03-27 Aylin Göstericiler

Merhabalar vatandaş uyap sisteminden görebilirsiniz e devlet şifrenizle giriş yaparak. Detaylı Bilgi İçin : 0224 250 36 81

2019-03-27 Adem kanlı

Mal verdik para ödemesi yapılmadı bugün yarın deyip ödeme yapmıyor şahıs buna verdiğimiz malın faturaları ile icra acabilirmiyim

2019-03-27 Aylin Göstericiler

Merhabalar konuyla ilgili dikkatli bir şekilde icra takibi yapılması gerekmektedir. Detaylı Bilgi İçin : 0224 250 36 81

2019-03-27 ARİF YILDIRIM

merhaba yaklaşık 7 sene önce bir egitim firması ile lisedeyken interet üzerinden ders almak için bi siteye üye yapmışlardı fakat bu siteden tek defa ücretsiz olarak ders aldık avukatlık burosu her yıl bir defa arayıp 2000 küsür tl para istiyolar bununla ilgili ne yapmalıyım icraya veya dava açmadılar hiç e devletten kontrol ediyorum sürekli yardımcı olurmusunuz

2019-03-27 Aylin Göstericiler

Merhabalar konuyla ilgili hiç birley olmaz herhangi bir yere imza atmadıysanız dolandırıcı olabilirler diklatlı olun Detaylı Bilgi İçin : 0224 250 36 81

2019-03-27 habib güler

işteyerinden çıktım ve arabulucu eşliğinde anlaşma sağlandı ama verilen tarihte ödeme alamadım icra dairesine versem ne kadar sürede alacağımı tahsil edebilirim

2019-03-27 Aylin Göstericiler

Merhabalar bununla ilgili firma durumuna avukatın durumuna bağlı olarak değişir bizi ararsanız yardımcı olabiliriz. Detaylı Bilgi İçin : 0224 250 36 81

2019-03-27 Cengiz Aytunç

Kuşadasından bir otelden tatil rezervasyonu yaptırmıştım. Rezervasyon gününden 3 ay önce iptal ettim ettim. Ödememi yapmadılar her aradığımda yatıracağız deyip geçiştirdiler daha sonra tüketici hakem heyetine başvurdum haklı bulundum ama yine ödememi yapmadılar. İcraya verdim sezon arası olduğundan otel kapalıymış icra takip başvurum geri dönmüş. Ne yapmam gerekiyor?

2019-03-27 Aylin Göstericiler

Dosyanızı takip etmeniz gerekmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgi için lütfen arayınız : 0224 250 36 81

2019-03-27 İlker Sarıgül

Ben ilamsız icra takibi başlattım, itiraz edilmedi, şu an alacaklı durumum kesinleşti, ama üzerine kayıtlı hiç bir şey yok sigortasız çalışıyor bu yüzden maaşına da haciz gönderemiyorum, evine göndericem ama oradan da birşey çıkacağını sanmıyorum, bir avukata vekalet versem avukat bu parayı almak için ne gibi yollar izler yada bu parayı alabilir mi?

2019-03-27 Aylin Göstericiler

Hemen cevap verilebilecek bir soru değildir. Eğer bizimle iletişime geçerseniz yardımcı olabiliriz. Detaylı Bilgi İçin : 0224 250 36 81

2019-03-27 mehmet candan

Merhaba Mahkememiz vardı işten çıkartılmıştık mahkeme bitti istinafbitti kazandık icra emrini başlattık ödeme emrini gönderdik parayı yatırdılar ama icraemrine itiraz ettiler fazla para istedik diye icra mahkemesine başvurdular bu ne kadar sürer acaba Bunun sonucunda ne kadar zarar görürüz ekstra neler öderiz mesela avukatlık ücreti harç filan öder miyiz

2019-03-27 Aylin Göstericiler

Merhabalar yanlış takip yaptıysanız bunları ödemek durumundasınız. Detaylı Bilgi İçin : 0224 250 36 81

2019-03-27 Esma çiçek

Merhaba nafaka alacaklısı olarak hiç bir şekilde alamıuorum icraya vermek istiyorum ve herhangi bir avukatla görüştüm icraya vermenin doğru olucagı nı söyledi avukatlık ücretini karşı taraftan alıcakmış fakat daha önce böyle bişeyle karşılaşmadığım için tedirginim eski eşimin ödeme yapmicağını biliyorum bu durumda karşılaşıcagım durumlar ne olur haklıyız derken haksız çıkıp ödeme yapmak istemiyorum 5 bin civarında nafaka alıcagım var maaşına icra başlatılıcakmış öğrenip işten ayrılırsa neler olur yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler

2019-03-27 Aylin Göstericiler

Merhabalar eşiniz nafaka borcunu rızayen ödemiyorsa icra takibi yapmak zorundasınız ancak takibi yapmadan evvel bir avukata danışmanızda fayda var çünkü nafaka takipleri özellikli takipler olup hatalı takip durumunda dediğiniz gibi borçlu çıkabilirsiniz eğer nafaka borcunu ödemiyorasa takipte usulüne uygunsa hakkında hapis kararı çıkabilir. Detaylı Bilgi İçin : 0224 250 36 81

2019-03-27 Adem yavuz

11 yıldır çalıştığım firmadan 2018.. 11 ayın 30 da isten çıkarıldım bu tarihten itibaren 4 taksitte ödenmesine anlaştık yanlız söz verilen tarihe ödeme yapılmadığından avukat aracılığıyla icraya verdik işin özeti itiraz edilirse durum mahkemeye vermemiz gerekirse nekadar zaman sürer

2019-03-27 Aylin Göstericiler

Anlaşmayı kimşn huzurunda yaptınız. Takibe konulan evrak medir eğer bunlar usülüne uygun anlaşmaya göre düzenlenen belgelerse bu paranın ödenmesi gerekir ama anlaşma eğer geçersizse bedeli ödememek için dava açabilirsiniz. Detaylı Bilgi İçin : 0224 250 36 81

2019-01-31 Yahya Güleşçi

12.01.2019 tarihinde sıfır evimdeki kiracının elektrik aboneliğini üZerine almaması sonucu icralık olmuşum ve 7900tl gibi bir borç görünüyor. Bu borcu ödeyecek gücüm var fakat benimle alakası olmayan bir borcu ödemek istemiyorum. İcrayı durdurmak en azından 1 hafta gibi bir süre kazanıp bu işi bir şekilde kiracı ile çözmek için ne yapmam gerekiyor. İcra dosyası açıldıktan ne kadar süre sonra haciz işlemi başlar maaşıma haciz işleminin gelme süresi ne kadardır. Bu tarz bişeyin iş yerime ulaşmasını istemiyorum çünkü iş haddinin feshine kadar giden ciddi problemler oluyor. Henüz tarafıma ulaşmış bir ödeme emri yok sadece avukatlık bürosundan icra dosyası açıldıktan 10gün sonra gelen mesaj var. Bu işi çözmek için ne kadar sürem var ve süre kazanmak işin avukatamı gitmeliyim yada direk icra dairesine en azından 1 hafta kazanmak istiyorum sonrasında zaten çözemessem bu parayı kendim öderim onda sorun yok acil Bilgi verin allah rızası için 2 gündür uykularım kaçtı

2019-01-31 Aylin Göstericiler

İcra takip dosyası acildiktan sonra borclu tarafa tebligat yapılarak takibin nevine göre şart koşulan sürelerde ödeme yapılması istenmektedir. Bu süreler ilamsız takiplerde 7 gündür. Dosyanın acildigi gün itibariyle hızlı tebligat çıkarıldığı varsayılırsa ödeme emrine iliskin tebligat bulundugunuz yer ve takibin acildigi yere göre ortalama 2 ile 4 gün arasında tarafınıza ulasacağı söylenebilir. Tebliğ tarihinden itibaren 7 gün icinde borc, imza ve yetki gibi hususlarda icra dosyasına itirazda bulunabilirsiniz. Şayet bir itirazınız yoksa 7 günlük sürenın sonunda takip kesinlesecek ve alacaklinin talebiyle haciz islemleri yapilabilecektir. Araç ve tapu hacizleri sistem üzerinden konulabildiginden gün içerisinde yapılabilmekte ise de maaş hacizleri için calistiginiz kuruma maaş haciz muzekkeresinin tebligat yoluyla gonderilmesi gerekmektedir. Bu muzekkerenin de isyerinize gonderilme süresi yapılacak tebligatın normal veya hızlı olmasına göre degisecektir. Öncelikle yapmanız gereken alacaklı vekili ile görüşmek ve bu konuda uzlaşı sağlamaya çalışmaktır.

2019-02-04 Halil akitici

Ben eski çalıştığım şirkete tazminat davası açtım dava sonuçlandı bir miktar para kazandım fakat ödeme yapılmadı mahkeme kararıyla icra takibi başladı bu ne kadar sürer ?

2019-02-04 Aylin Göstericiler

Öncelikle ödeme emri karşı tarafa tebliğ edildikten sonra 7 gün içerisinde takip borçlusunun borcun zamanaşımına uğradığı yahut imal veya itfa edildiği iddiasıyla icra mahkemesine başvuruda bulunup bulunmadığına bakmak lazım.Ancak ödeme emri karşı tarafa tebliğ edilmiş ve karşı taraf tebliğ tarihini izleyen yedi gün içerisinde yukarıda bahsettiğimiz itirazlarda bulunmamışsa,alacağınızı tahsil edip edemeyeceğiniz ve bunun ne kadar süreceği şirketin içerisinde bulunduğu mali tabloyla alakalı bir husustur.Zira karşınızdaki şirket dahi olsa,banka hesapları blokeli taşınmazları üzerinde birçok haciz veya ipotek bulunan bir borçludan fiili haciz dışında alacağınızı tahsil etmeniz pek kolay olmayacaktır.İtirazda bulunulması ve şirketin mali durumunun kötü olması gibi ihtimalleri bir kenara bırakırsak bu süreç dosyanızı takip eden avukatın ve işleminizin görüldüğü icra dairesinin hızıyla doğru orantılı olarak 1 hafta sürebileceği gibi çok daha uzun bir zaman da sürebilmektedir.

2019-01-11 Akif Ayhan

Merhabalar, 2500 Tl kira borcuyla tahliye ettirdiğimiz ve 2014 yılından beri icra takibine aldırdığımız şahsın, 5 yıldır yapılan tüm sorgulamalarında üzerine kayıtlı birşey olmadığı, avukatım ve ilgili icra dairesince tarafıma söylenmekte. Ancak internet üzerinden basit bir şekilde yaptığım araştırmada şahsın 5 yıldır bir makina fabrikasında çalıştığı, hatta şirket müdürü olduğunu beyan ettiği ilanlar var. Muhtemelen şirket eşinin yada akrabalarının üzerine. Bu durumda saf saf beklemekten başka yapabileceğim yasal bir işlem var mıdır? Teşekkürler...

2019-01-11 Aylin Göstericiler

Şayet amcanız dava açarsa bu güne kadar yapılan tüm karşılıksız devirlerin iptali durumu gündeme gelir. Bu durumda sizde amcanıza karşı dava açma imkanına sahip olursunuz. Murisin sağlığında yapılan bu tür tasarruflarda mirasçılar arasında geçerli bir anlaşma yoksa her zaman iptal olabilir.

2018-12-30 onur kaynar

Merhaba isten cikarildim cikarilirken bana ihbar tazminatimi odemeyecekleri soylendi kabul ettim belirttikleri tarihte odeme yapmadilar arabulucuya gittim arabulucuda yatiracaklarini soyleyip o tarihe imza attilar yine yatirmadilar ben simdi ne yapicam ?

2018-12-30 Aylin Göstericiler

Anlaşma tutanağı ile beraber bir avukat aracılığı ile icra takibinde bulunabilirsiniz.

2018-12-30 Muhammed tas

Meraba ben icraya itiraz ettim ne kadar surer dava sureci ortalama tesekkurler

2018-12-30 Aylin Göstericiler

Eğer dava açılmış ise açıldığı tarihten itibaren ortalama 1.5 yıl istinaf sürelerini ve yargıtay sürecini de dahil edersek ortalama 2.5 yıl.

2018-11-15 Ahmet Öner

Merhaba , Konkordoto veren iş yerinden 50 bin civarı alacağıma karşılık senet verilicek. Fakat senetlerinde ödenmesi zor bir ihtimal En risksiz şekilde tahsili nasıl yapabilirim ??

2018-11-15 Aylin Göstericiler

Konkordatoya başvuran ve mahkemeden tedbir kararı vs. ilam alan bir şirketin borçlarını ödemesi, konkordato komiserlerinin onayıyla olmaktadır. Komiserlerin ödemeye onay vermesi de belli bir takım şartlara bağlanmıştır. Ancak bu şartlar dahilinde komiser memurları ödemelere onay vermekte olup; uygulamada maalesef bu durumlarda ödemeler konusunda olumsuz dönüşler alınmaktadır. Hukukumuzda senet kırdırmak gibi bir durum bulunmamaktadır. Senet kırdırmak; senedi komisyon karşılığı devretmek için, kırdırmak istediğiniz kurum ya da kişi, sizden senedi ciro etmenizi isteyecektir. Bu durumda da, senet ödenmediği takdirde ciranta olarak senet bedelinin tamamından sorumlu olmanız, icra işlemleri başlatılması halinde ise icra vekalet ücreti, faiz ve masraflara katlanma riskiniz doğacaktır. Senedi, bedelinden daha az bir bedeli kırdırma işleminden sonra ödemek zorunda kalabileceğiniz rakam, daha yüksek rakamlara çıkabilecektir. Senedi almayan isteyen kişi ya da kurum, senet borçlusu şirketin konkordato ilan ettiğinden haberdar olması durumunda, senedi almak istememesi de kuvvetle muhtemeldir.