‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

İcra Takibi Ne Kadar Sürer

İcra Takibi Ne Kadar Sürer

15.11.2018 6 Yorum

İcra Takibi Ne Kadar Sürer?


İcra takibi en basit ifade ile alacaklı olan kişinin alacağını farklı sebeplerden dolayı alamaması üzerine bunu devlet gücü ile yapmasına verilen addır. Alacaklı olan kişi ya da kurum olabilir. Ülkemizde icra takibi konularının bir kısmı da kurumlaradır. Özellikle bankalar, vermiş oldukları kredileri tahsil edemediklerinde icra takibine başvururlar.

İcra Takibi Çeşitleri


İcra takibi farklı şekillerde yapılabilir. Bundan dolayı da farklı türleri vardır. Bunlardan bir tanesi ilamlı icra takibidir ki bu çeşit yapılan takip mahkeme kararına dayanılarak yapılır. Mahkeme sonucu olmadan bu şekilde bir takip yapılması söz konusu değildir.

Diğeri ise ilamsız icra takibidir. Bu şekilde yapılan takip ise bir mahkeme kararına dayanmaz. Alacaklı olan kişi doğrudan İcra Müdürlükleri aracılığıyla alacağını tahsil etmek için takip başlatır.

İcra Takibi Süreci


Alacaklı olan kişi bulunduğu yerleşim merkezindeki İcra Müdürlükleri aracılığıyla takip başlayabilir. Bu şekilde yapılan işlemin sonunda İcra Müdürlükleri ödeme emri hazırlayarak borçlu olan kişiye gönderir. Bu aşamadan sonra ise borçlu olan kişinin 7 gün itiraz süresi bulunur. Bu 7 gün içerisinde icra Müdürlüklerine bir dilekçe vererek bu takibin yanlış olduğunu belirterek kaldırılmasını isteyebilir. Eğer bu şekilde bir itiraz yapılmaz ise borç kesinleşir ve borçlu olan kişi tarafından ödenmesi gerekir. Bunun için de 7 gün içerisinde mal beyanında bulunulması gerekir.

Ödeme emrine itiraz, ödeme emrini gönderen İcra Dairesine yapılmalıdır. Bu itiraz direkt yapılabileceği gibi farklı bir İcra Dairesi aracılığıyla da yapılabilir.Alacaklı olan kişi ya da kurum olabilir. Ülkemizde icra takibi konularının bir kısmı da kurumlaradır. Özellikle bankalar, vermiş oldukları kredileri tahsil edemediklerinde icra takibine başvururlar.

İtiraz Sonrası Ne Olur?


Borçlu olan kişi itirazda bulunduğu andan itibaren takip tamamen durdurulur. Takibin durmasından sonra ise alacaklı kişinin dava açması gerekiyor. Bu davanın da 6 ay içerisinde İcra Mahkemesine açılarak itirazın kaldırılmasının istenmesi ya da normal mahkemelere 12 ay içerisinde açılarak itirazın iptalinin istenmesi gerekiyor. Açılan bu davalar kazanıldığı takdirde borç miktarına en az %20’lik bir tazminatta eklenir. Bundan dolayı da bu itiraz yapılırken dikkatli olunması gerekir. Aksi durumda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkacak kişiler ciddi olarak mağdur olacaktır. İcra takibi itirazın kararına göre şekillenmektedir.

Yorum Yap

2019-01-31 Yahya Güleşçi

12.01.2019 tarihinde sıfır evimdeki kiracının elektrik aboneliğini üZerine almaması sonucu icralık olmuşum ve 7900tl gibi bir borç görünüyor. Bu borcu ödeyecek gücüm var fakat benimle alakası olmayan bir borcu ödemek istemiyorum. İcrayı durdurmak en azından 1 hafta gibi bir süre kazanıp bu işi bir şekilde kiracı ile çözmek için ne yapmam gerekiyor. İcra dosyası açıldıktan ne kadar süre sonra haciz işlemi başlar maaşıma haciz işleminin gelme süresi ne kadardır. Bu tarz bişeyin iş yerime ulaşmasını istemiyorum çünkü iş haddinin feshine kadar giden ciddi problemler oluyor. Henüz tarafıma ulaşmış bir ödeme emri yok sadece avukatlık bürosundan icra dosyası açıldıktan 10gün sonra gelen mesaj var. Bu işi çözmek için ne kadar sürem var ve süre kazanmak işin avukatamı gitmeliyim yada direk icra dairesine en azından 1 hafta kazanmak istiyorum sonrasında zaten çözemessem bu parayı kendim öderim onda sorun yok acil Bilgi verin allah rızası için 2 gündür uykularım kaçtı

2019-01-31 Aylin Göstericiler

İcra takip dosyası acildiktan sonra borclu tarafa tebligat yapılarak takibin nevine göre şart koşulan sürelerde ödeme yapılması istenmektedir. Bu süreler ilamsız takiplerde 7 gündür. Dosyanın acildigi gün itibariyle hızlı tebligat çıkarıldığı varsayılırsa ödeme emrine iliskin tebligat bulundugunuz yer ve takibin acildigi yere göre ortalama 2 ile 4 gün arasında tarafınıza ulasacağı söylenebilir. Tebliğ tarihinden itibaren 7 gün icinde borc, imza ve yetki gibi hususlarda icra dosyasına itirazda bulunabilirsiniz. Şayet bir itirazınız yoksa 7 günlük sürenın sonunda takip kesinlesecek ve alacaklinin talebiyle haciz islemleri yapilabilecektir. Araç ve tapu hacizleri sistem üzerinden konulabildiginden gün içerisinde yapılabilmekte ise de maaş hacizleri için calistiginiz kuruma maaş haciz muzekkeresinin tebligat yoluyla gonderilmesi gerekmektedir. Bu muzekkerenin de isyerinize gonderilme süresi yapılacak tebligatın normal veya hızlı olmasına göre degisecektir. Öncelikle yapmanız gereken alacaklı vekili ile görüşmek ve bu konuda uzlaşı sağlamaya çalışmaktır.

2019-02-04 Halil akitici

Ben eski çalıştığım şirkete tazminat davası açtım dava sonuçlandı bir miktar para kazandım fakat ödeme yapılmadı mahkeme kararıyla icra takibi başladı bu ne kadar sürer ?

2019-02-04 Aylin Göstericiler

Öncelikle ödeme emri karşı tarafa tebliğ edildikten sonra 7 gün içerisinde takip borçlusunun borcun zamanaşımına uğradığı yahut imal veya itfa edildiği iddiasıyla icra mahkemesine başvuruda bulunup bulunmadığına bakmak lazım.Ancak ödeme emri karşı tarafa tebliğ edilmiş ve karşı taraf tebliğ tarihini izleyen yedi gün içerisinde yukarıda bahsettiğimiz itirazlarda bulunmamışsa,alacağınızı tahsil edip edemeyeceğiniz ve bunun ne kadar süreceği şirketin içerisinde bulunduğu mali tabloyla alakalı bir husustur.Zira karşınızdaki şirket dahi olsa,banka hesapları blokeli taşınmazları üzerinde birçok haciz veya ipotek bulunan bir borçludan fiili haciz dışında alacağınızı tahsil etmeniz pek kolay olmayacaktır.İtirazda bulunulması ve şirketin mali durumunun kötü olması gibi ihtimalleri bir kenara bırakırsak bu süreç dosyanızı takip eden avukatın ve işleminizin görüldüğü icra dairesinin hızıyla doğru orantılı olarak 1 hafta sürebileceği gibi çok daha uzun bir zaman da sürebilmektedir.

2019-01-11 Akif Ayhan

Merhabalar, 2500 Tl kira borcuyla tahliye ettirdiğimiz ve 2014 yılından beri icra takibine aldırdığımız şahsın, 5 yıldır yapılan tüm sorgulamalarında üzerine kayıtlı birşey olmadığı, avukatım ve ilgili icra dairesince tarafıma söylenmekte. Ancak internet üzerinden basit bir şekilde yaptığım araştırmada şahsın 5 yıldır bir makina fabrikasında çalıştığı, hatta şirket müdürü olduğunu beyan ettiği ilanlar var. Muhtemelen şirket eşinin yada akrabalarının üzerine. Bu durumda saf saf beklemekten başka yapabileceğim yasal bir işlem var mıdır? Teşekkürler...

2019-01-11 Aylin Göstericiler

Şayet amcanız dava açarsa bu güne kadar yapılan tüm karşılıksız devirlerin iptali durumu gündeme gelir. Bu durumda sizde amcanıza karşı dava açma imkanına sahip olursunuz. Murisin sağlığında yapılan bu tür tasarruflarda mirasçılar arasında geçerli bir anlaşma yoksa her zaman iptal olabilir.

2018-12-30 onur kaynar

Merhaba isten cikarildim cikarilirken bana ihbar tazminatimi odemeyecekleri soylendi kabul ettim belirttikleri tarihte odeme yapmadilar arabulucuya gittim arabulucuda yatiracaklarini soyleyip o tarihe imza attilar yine yatirmadilar ben simdi ne yapicam ?

2018-12-30 Aylin Göstericiler

Anlaşma tutanağı ile beraber bir avukat aracılığı ile icra takibinde bulunabilirsiniz.

2018-12-30 Muhammed tas

Meraba ben icraya itiraz ettim ne kadar surer dava sureci ortalama tesekkurler

2018-12-30 Aylin Göstericiler

Eğer dava açılmış ise açıldığı tarihten itibaren ortalama 1.5 yıl istinaf sürelerini ve yargıtay sürecini de dahil edersek ortalama 2.5 yıl.

2018-11-15 Ahmet Öner

Merhaba , Konkordoto veren iş yerinden 50 bin civarı alacağıma karşılık senet verilicek. Fakat senetlerinde ödenmesi zor bir ihtimal En risksiz şekilde tahsili nasıl yapabilirim ??

2018-11-15 Aylin Göstericiler

Konkordatoya başvuran ve mahkemeden tedbir kararı vs. ilam alan bir şirketin borçlarını ödemesi, konkordato komiserlerinin onayıyla olmaktadır. Komiserlerin ödemeye onay vermesi de belli bir takım şartlara bağlanmıştır. Ancak bu şartlar dahilinde komiser memurları ödemelere onay vermekte olup; uygulamada maalesef bu durumlarda ödemeler konusunda olumsuz dönüşler alınmaktadır. Hukukumuzda senet kırdırmak gibi bir durum bulunmamaktadır. Senet kırdırmak; senedi komisyon karşılığı devretmek için, kırdırmak istediğiniz kurum ya da kişi, sizden senedi ciro etmenizi isteyecektir. Bu durumda da, senet ödenmediği takdirde ciranta olarak senet bedelinin tamamından sorumlu olmanız, icra işlemleri başlatılması halinde ise icra vekalet ücreti, faiz ve masraflara katlanma riskiniz doğacaktır. Senedi, bedelinden daha az bir bedeli kırdırma işleminden sonra ödemek zorunda kalabileceğiniz rakam, daha yüksek rakamlara çıkabilecektir. Senedi almayan isteyen kişi ya da kurum, senet borçlusu şirketin konkordato ilan ettiğinden haberdar olması durumunda, senedi almak istememesi de kuvvetle muhtemeldir.