‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Senet Nasıl Tahsil Edilir

0 Yorum
Senet günümüzde çok sık kullanılan bir borçlanma türüdür. Senetlerin nasıl tahsil edileceği ise son zamanlarda merak konusu olmuştur. Alacaklı olan bireyin sahip olduğu senedi tahsil edebilmesi için iki türlü yöntem bulunur. Bunlardan biri elden senet tahsil etme, diğeri ise banka aracılığı ile senet tahsil etme yöntemidir. Elden senet tahsil etme yönteminde alacaklı ve borçlu olan kişi bir araya gelir ve borçlu kişi senet üzerinde yazan miktarı alacaklı ya vererek senedi tahsil etmiş olur.

Banka aracılığı ile senet tahsil etme yönteminde ise alacaklı olan birey herhangi bir bankaya giderek senedi bankaya işletir ve alması gereken parayı tahsil edebilir. Senet ödeme günü geldiği zaman da borçlu olan birey bankaya giderek ödemesi gereken tutarı bankaya verir. Senedin bankaya iskonto ettirme işlemi alacaklı bireye herhangi bir şey kaybettirmez. Tam tersine banka ve alacaklı kişi bu durumdan karlı çıkar. Çünkü alacaklı kişi işini garantiye almış olur banka ise iskonto olarak aldığı her senetten kar elde etmiş olur.

İlgili Link ; Senedin İcra Takibi

Senet Ne Zaman Bankaya Tahsil Edilmeli?Senet ödeme günü ne zaman ise o tarihten 15 gün öncesinde alacaklı kişinin bankaya giderek senedi ciro ettirmesi gerekir. Bu bankanın alacaklı ve borçlu kişinin ikamet ettiği bölgedeki bankanın olması şarttır. Örnek vermek gerekirse kişinin adres bilgisinde İş Bankası varsa kişi İş Bankasına senedi ciro ettirmelidir. Ancak alacaklı ve borçlunun adresinde bu bankanın şubesi yoksa eğer, herhangi bir Ziraat Bankasına senedi tahsil ettirebilir.

İlgili Link ; Senet Nasıl Doldurulur

Ziraat Bankasına senet tahsil edilecekse eğer senet ödeme gününden en az 1 ay öncesinden bankaya gitmek gerekir. Aksi takdirde senet banka aracılığı ile tahsil edilmeyecektir ve elden tahsil edilmek zorunda kalacaktır.

Önceki Video

Vasi Ne Demektir...

Yorum Yap