‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

İbraz Nedir?

0 Yorum
Genellikle ortaya çıkarma anlamında kullanılan ibraz kelimesi, resmiyet taşıyan bir terim olmaktadır. Yani ibraz edilen şey, belgeler ile kanıtlanan, resmi olarak varlığı kabullenmiş olaylar olmaktadır. Örneğin; bir kişi, alacaklı olduğu birisinden borcunu tahsil edemediği durumda, elindeki senetleri borçlu kişiye gösterirse, borçlu da borcunu kabul etmek zorunda kalacaktır. Aynı şekilde taraflar arasında çıkan uyuşmazlıklarda, uyuşmazlığa sebebiyet veren ve tarafların haklı olup olmadığını da belirlenen belgeler mahkemeye ibraz edilir ise anlaşmazlığın çözümü de resmi şekilde ve daha kolay bir şekilde olacaktır.

Günlük yaşantılarda, çeşitli resmi işlerde de bu kelimenin kullanıldığını görebiliriz. Seçim zamanı geldiğinde, belirli yaşta olan herkes oy kullanmaktadır. Fakat kişinin oy kullanabilmesi için de bazı yeterliliklere sahip olması gerekmektedir. Bunun için de kimlik ibrazı yapılmaktadır. Yani kısacası kimliğini ibraz eden seçmenler oy kullanabilmektedir. Bunların yanı sıra bu sözcük resmi işlerin yürütülmesinde de kolaylık sağlamaktadır. Bir nevi kanıtlama olarak da bilinen bu kelime, belgeler ile kanıtlama, olayları ispatıyla beraber resmi kaynaklara dayandırılacak bir şekilde ortaya çıkarma demektir.

Kuruma İbraz Nedir?Ticari hayatta da oldukça fazla kullanılan ibraz etmek kavramı, hukuki kanıt niteliği de taşımaktadır. Taraflar arasında anlaşmazlık olması durumunda her 2 tarafa da “kuruma ibrazı gerekir” şeklinde bir bildirim gelmektedir. Bu durumda da ticari defterler mahkemelere ibraz edilmektedir. Böylelikle anlaşmazlığa yol açan olaylar da resmi deliller ışığı altında incelenebilir.

İş başvurularında kişilerden çalışması için de herhangi bir engelin olmadığına dair belgeler istenmektedir. Bu belgeler kişisel bilgiler, adres bilgileri, adli sicil bilgileri ve sağlık bilgileri gibi belgeler olarak ibraz niteliği taşımaktadırlar. Kişiler istenen bu belgeleri kuruma ibraz ederek, çalışabilir durumda olduklarını da resmi olarak garanti altına alabilirler.
İlgili Video ; Karşılıksız Çek İçin Dava Açma Süresi

Yorum Yap