‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Cinsel Sorunlar Boşanma Sebebi Olur Mu?

23 Yorum
Cinsel ilişkinin kadının ya da erkeğin kusurundan ötürü kurulamaması, cinsel uyumsuzluk ya da benzer ciddi cinsel sorunlar hukuki anlamlarda evlilik birliğinin sarsılması olarak da kabul edilmektedir. Bu husus da ayrıca önemli bir boşanma ve tazminat sebebi olmaktadır. Cinsel boşanma sebepleri olarak da en çok karşılaşılan bu durum çeşitli sebeplerle eşler arasındaki cinsel ilişkinin kurulamamasıdır. Bunların dışında ise cinsel yetersizlik, cinsel tiksintiler, cinsel uyumsuzluk, erken boşalma, cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık vb. durumlarda da boşanma sebepleri olarak gündeme gelebilmektedir.

Cinsel sorunlar sebebiyle boşanma, ülkemiz üzerindeki en yaygın boşanma sebeplerinden bir tanesidir. Fakat toplumumuz kapalı bir yapıya sahip olduğundan ötürü de bazen asıl boşanma sebebi cinsel sorunlar ya da cinsel uyumsuzluk olduğu durumlarda bile kişiler görünürde farklı nedenlerle boşanma davası açabilmektedir. Cinsellik durumu ise evlilik kurumunun en önemli unsurlarından birisi olarak ve üstelik Yargıtay’ın da birçok kararında ifade edildiği üzere cinsel ilişki ve cinsel tatmin evliliğin en önemli özelliklerinden bir tanesi olmaktadır. İlgili Link ; İlgili Link ; Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Açma

Eşler Arasında Cinsel İlişkinin KurulamamasıCinsel ilişkinin kurulamaması sebebiyle açılan boşanma davalarında mahkeme ilk olarak taraflar arasındaki cinsel ilişki kurulmasını önleyen fizyolojik bir rahatsızlığın veya engelin olup olmadığına dair rapor alınmasına karar vermektedir. Eğer ki taraflardan bir tanesinin cinsel ilişki kurmasını engelleyen ve tedavisi mümkün olmayan bir hastalığı ya da anomalisi durumunda ise bu bir boşanma sebebi olarak kabul edilse de söz konusu sağlık problemi bir kusur ve tazminat sebebi de olmayacaktır. Eğer ki sonuçlanan raporlar da vajinismus veya erken boşalma gibi oldukça basit ve tedavi edilebilir rahatsızlıkların olduğunu gösteriyorsa da bu durumda hâkim boşanmaya karar vermek yerine tarafların tedavi olmasına salık verecektir.

Yorum Yap