‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Yasaklı Sitelere Girmenin Cezası Var mı

86 Yorum
Hukukta her yasak belli bir sebepten ötürü vardır ve yasaklar toplum menfaatini korumak ya da zarar görmesini engellemek için konulur. Bu noktada yasaklı internet sitelerine erişimin suç sayılıp sayılmayacağıyla ilgili bir detay vardır. “Siteden yararlanma şekli.” Siteden nasıl yararlandığınız o siteye girmeden ceza alıp alamayacağınızı değiştirir.
Tek başına yasaklı bir siteye erişim sağlamak suç teşkil etmez. Erişim kısıtlaması uygulanan bir siteye girdiğinizde site aracılığıyla bir suç işlerseniz o suçtan ötürü yarılanırsınız. Ruhsatsız silah, uyuşturucu ya da patlayıcı malzeme temin eden bir siteden alışveriş yaparsanız o nitelikten yargılanırsınız.

Kapatılmış bir sosyal platforma girmek ceza vermek için yeterli değildir. Bu durum ülkemizde en çok kapatılan sitelerin başında yer alan cinsel içerikli siteleri için de geçerlidir. Siteye erişim sağlamak, yazıları okumak ya da vidoları izlemekten ceza verilemez lakin birilerinin resmini ya da videosunu bu siteler yüklemek ceza için yeterli sebeptir. Bu durumda da siteye erişim sağlamaktan değil özel hayatın ihlalinden yargılanırsınız.

VPN programları ya da siteleri kullanmak bunlarla erişim sağlamak, VPN programı sahibi olmak da suçlu yapmaz. VPN programları özel bir ağ bir ülkeden giriş yapmanızı sağlar bu durumu kötüye kullanmak kullanıcın nezihinde olan bir durumdur.

Yasaklı site sahibi olmak birebir ceza sebebidir. Normal kullanıcı ile aynı şartlarda yargılanmaz. Sitenin içeriğine bağlı olarak hangi suçtan kapatılmışa sahibine aynı suçtan ve suça teşvik etmekten dava açılabilir. Yasaklı site sahipleri “Yer Sağlayıcı” ya da “Uyar Kaldır” gibi yasalardan faydalanmaz. Kayıtlı bir kuruluş değilse “Yer Sağlayıcı” sayılmazlar.
Sosyal platformlara uygulanan yasaklarda VPN ya da başka bir yolla kendi profilinize ulaşmanız yine resim ve video yüklemeniz yasak değildir. Platformun kapatılmasını sağlayan belge ya da öğeyi indirmek, dağıtmak veya buna öncülük etmekten ceza alabilirsiniz.

Önceki Video

Tehdit Suçu Kavramı...

Yorum Yap