‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Kıdem Tazminatı Hesabı Nasıl Yapılır

0 Yorum
Çalışanlara, her istihdam yılı için 30 günlük çalışma ücreti üzerinden kıdem tazminatı ödenmektedir. Hesaplama sırasında tazminat bedeli kıyafet ücreti üzerinden hesaplanır. Çalışanların çalıştıkları yıllar toplanarak ve 30 günlük toplam ücret ile çarpılarak hesaplanır. İşyerinde bir yıldan fazla kalanların maaş oranı hesaba eklenir ve hesaplama yapılır.

Kıyafetli ücret hesaplamaları, aylık brüt maaş, yıllık veya aylık ikramiye ve seyahat gibi yan hakları içerir. Kıdem tazminatı hesabında bu ücretler hesaplanır.

İlgili Link ; Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Bireylerin kıdem tazminatı alabilmesi için işverenin kendisini işten çıkarması gerekir. Ayrıca askere gidecek veya evlenecek kişiler de işten çıkarılma durumunda kıdem tazminatından yararlanabilir.

Emekliliği olmayan veya yaşını doldurmamış, sigorta süresi ve prim süresi dolan kişiler kıdem tazminatı alabilirler. Kıdem tazminatı, her yıl 30 gün çalışılan brüt maaş üzerinden hesaplanır. Her yıl bir tavan meblağ vardır, kişilerin yıllık maaşları tavan fiyatı aşarsa, o yıl belirlenen tavan meblağ üzerinden maaş alırlar. Maaş hesabı yıl içinde, brüt maaş dahilinde hesaplanır.

Sonraki Video

Veraset İlamı Nedir...

Yorum Yap