‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Reddi Miras Süresi

0 Yorum
Reddi miras, ailesinden miras kalan bireylerin bu mirası kabul etmeyerek reddetmesi işlemidir. Kendisine kalan mirası reddetmek isteyen vatandaşların asıl sorusu bu sürenin ne kadar olduğudur. Reddi miras, mirasçının ölümünden itibaren başlar. Mirasçı öldükten sonra 3 ay içerisinde geriye kalan mirasçıların reddi miras başvurusu yapması gerekir. 3 ay sonrasında yapılan reddi miras başvuruları kabul edilmeyecektir. Kişi kendisine kalan bir miras olmadığını düşünerek reddi miras yaparsa ve sonradan miras kaldığını öğrenirse reddi miras dilekçesini geri çekmesi oldukça zordur. Bunun için kesin kanıt gerekir.

Reddi Miras Ne İçin Yapılır?Reddi miras aslında çok sık görülen bir durum değildir. Genelde ölen kişinin üzerine herhangi bir mal varlığı yoksa, ya da devlete olan borçları asli mirasından daha fazlaysa borç altına girmemek amacı ile arkasında bıraktığı mirasçıları reddi miras yapmak ister. Bununla birlikte yıllardır görüşmeyen birbirinden habersiz aileler de reddi miras yapmak ister. Bunun dışında reddi miras nadiren görülen bir süreçtir.

İlgili Link ; Miras Hukuku

Reddi Miras Yapınca Ne Olur?Reddi miras yaptıktan sonra ölen yakınından kalan malların kime kalacağı merak edilen bir konudur. Eğer ölen kişinin bırakmış olduğu bir vasiyet yoksa en yakınının reddi miras yapması durumunda kalan mallar reddi miras yapan kişinin en yakınına bırakılır. Örnek vermek gerekirse bir evlat babasının ölümünden sonra reddi miras yaptıysa bu durumda miras ölen babanın torununa bırakılır.

Eğer tüm mirasçılar reddi miras yaptıysa ne olur sorusu da kafa karıştırıyor. Bilinenin aksine miras devlete kalmıyor. Kişinin devlete olan borçları düştükten sonra kalan mallar yanında paralar, mirası reddeden mirasçılar arasında pay ediliyor. Reddi miras davası açıldıktan sonra avukat ve mahkeme mirasçılara detaylı tüm bilgileri verecektir.