‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Konkordato Kanunu

0 Yorum
Çok uzun süredir gündeme gelen konkordato kanunu, pek çok vatandaş tarafından merak edilmektedir. Konkordato kanunu, adından da anlaşıldığı gibi bir kanundur. Buna bağlı olarak, batma durumundan kurtulmak için karşılıklı ödünlerin verilmesi ile beraber sonuçlanan bir anlaşmadır. Aynı zamanda, borç yapılandırması şeklinde der adlandırılabilir. Son zamanlar da çok merak edilen bu kanun, oldukça popüler bir kanun diyebiliriz.

Konkordato önergesinin alacaklıları bağlayıcı duruma gelebilmesi için, alacaklıların belirli bir çoğunluğu tarafından kabul edilmesi gerekir. Aynı zamanda bu durumun mahkeme tarafından onay alması gerekmektedir. Konkordato kanunu kapsamında en önemlisi de dürüst borçlular için tasarlanmış bir kanun olduğu bilinmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere, oldukça yararlı bir kanun kapsamında olduğu aşikar.

Konkordato Kanunu Nedir? Ne İşe Yarar?Konkordato, herhangi borçlu bir vatandaşın alacaklıları ve alacakları kapsamında kendi aralarında uzlaştıkları bir kanundur. Bu kanunda mahkemece tasdik edilmektedir. Buna bağlı olarak konkordato kanunu, borçlu bir vatandaştan alacağı olan bir vatandaşın anlaştığı bir kanundur. Oldukça yararlı olarak karşımıza çıkan bu kanun, ticaretle ilgilenen pek çok vatandaşın da yüzünü güldürmüştür.

Günlük hayatta oldukça popüler bir kanun olan konkordato, hiç şüphesiz ticaretle ilgilenenler için oldukça faydalıdır. Ticaret mahkemesi tarafından tasdik edilen kanun, borçlulara da oldukça fayda sağladığı elzemdir. Sonuç olarak konkordato kanunu, borçluların borçlarını ödeyemediği durumda, kendilerine vade verilmesi olarak adlandırılabilir. Aynı zamanda alacaklıları da sevindiren kanun, görüldüğü gibi tercih edilebilir bir kapsamdadır.

İlgili Video : İflas Ertelemede Alacaklıların Durumu

Kimler Konkordato Talebinde Bulunabilir?Ülkemizde ki tüm borçlular, hiç şüphesiz konkordato talebinde bulunabilir. Konkordato kanunu talebinde bulunacak vatandaşların, iflasa tabi olmalarına gerek yoktur. Kısacası, iflasa tabi olsun veya tabi olmasın, bütün borçlu vatandaşlar konkordato talebinde bulunabilir. Aynı zamanda alacaklı vatandaş da konkordato talebinde bulunması mümkündür. Oldukça yararlı olan konkordato kanunu, günümüzde çok popüler bir kanundur.