‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

İş Kanunu 17. Madde Nedir

0 Yorum
Ülkemizde ki bütün işçilerin sıklıkla merak ettiği, İş kanunu 17. madde nedir? İş kanunu kapsamında ki 17. madde, iş sözleşmelerini anlatan bir maddedir. İş kanunu kapsamında pek çok madde bulunduğundan dolayı, hepsinin tamamen bilinmesi mümkün değildir. Fakat iş kanunu boyutunda ki bazı maddeler işçiler için daha çok önemli olduğundan elbette bilinmektedir. İşte bu madde de 4857 sayılı iş kanunu 17. madde’dir.

İş kanunu 17. madde içeriğinde pek çok önemli bilgiden bahsedilmiştir. 4857 sayılı iş kanunu 17. maddeye göre, en önemli nokta da kıdem tazminatıdır. Bu kanun kapsamında işçinin kıdem tazminatı ödenir. Bir diğer önemli nokta, 17. maddeye göre işçi işten çıkarıldı ise işçinin bir kusuru yoktur. Bu bağlamda, işveren işçiyi öylesine çıkardı veya başka bir nedenle çıkardı olarak kabul edilir.

İş Kanunu 17. Maddeye Göre İşçi Hakları● İşçi daima ihbar süresini kullanabilir. İhbar süresini kullanmayan işçiye mutlaka tazminat ödenir.
● Bir işyerinde çalışanın işçinin kıdem tazminatının ödenmesi şarttır.
● Bir işyerinde 30 kişi çalışıyorsa ve işçinin kıdemi en az 6 aysa, işçinin çıkarılma nedeni mantıklı olması gerekir. Aynı zamanda işçi, belirsiz süreli sözleşmeyle çalışıyorsa, işçinin çıkarılmasının geçerli bir nedene dayandırılmış olması gerekmektedir. Geçerli bir nedeni olmadığını düşünen bir işçi, işe iade davası açabilir.

İşçi Kanunu 17. Madde Sonuç!İşçi Kanunu 17. madde, bilindiği üzere fesih anlamına gelen bir maddedir. Bu madde sonucunda, işçi işten çıkarılmışsa, bu durum işçinin problemli olmadığını gösterir. Bilhassa 4852 sayılı iş kanunu kapsamında, işçinin tüm alacakları ödenmesi gerekir. Yıllık izin ücreti ile beraber işçinin tüm alacakları, işveren tarafından verilmesi şarttır. En önemlisi de bu maddeye göre, SGK çıkış kodu ile işkur`a başvurarak, işsizlik maaşı da alabilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir aksilik ile yaşıyorsanız, SGK veya işkurdan da destek alabilirsiniz.