‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Çek İcra Takibi Nasıl Yapılır

0 Yorum
Çek icra takibi günümüzde son derece önemli bir mevzudur. Sahip olduğu çekleri zamanında teslim alamayan vatandaşlar bu konuda son derece endişe duyuyor. Fakat resmi yollar ile çek icra takibini yapmak mümkündür. Ancak çek icra takibi yapabilmek için birtakım şartları taşımak gerekiyor. Çekte icra takibi yapabilmek için öncelikle çekin süresi geçerliyken bankaya bildirilmiş olması gerekir. Fakat çekin kesilme yeri ile şahıs yerine göre bankaya ibraz etme süresi değişiklik gösteriyor.

Çekin kesilme yeri ile şahıs yeri aynı ise 10 gün, ikisinin yeri farklı ise 30 gün fakat farklı ülkelerden ise 3 ay içerisinde bankaya ibraz edilmesi gerekir. Çekin kesildiği yer üzerinde belirtilir. Ancak yine de ödeme yerinin bilinmesi gerekiyor. Çeklerin ödeme yeri genel olarak çek kağıdının üzerinde yer alan banka logosunun altında yazan yerdir. Çek ödemesi yapılmadığı takdirde mahkemeye giderek çek icraya verilir ve takibi de yapılabilir.

İlgili Link ; Alacak Davası Şartları Nelerdir

İyi Bir Avukat GerekirÇek icra takibinin yapılması için öncelikle dava açılır. Bu davada öncelik tarafların anlaşmasıdır. Fakat anlaşma olmadığı takdirde icra takibi başlatılır. İyi bir avukat tutulması halinde icra takibi kolay bir şekilde yapılabilir. E-devletten ya da avukat aracılığı ile çek icra takibini yapmak kolaydır. Bunun için icra iflas departmanından alanında iyi bir avukat tutmak şarttır. Sizin de başınıza böyle bir durum geldiyse bu departmandan iyi bir avukat tutabilirsiniz.

Çek İcra Takibi Ne Zaman Sonuçlanır?Çek icra alanında dava açıldığı zaman taraflar bir an önce davanın sonuçlanmasını ister. Bu süreç duruma göre farklılık gösterir. Bazen 1 ay içerisinde sonuçlanırken bazen birkaç yıl bile sürebilir. Bunun için en kısa sürede çek icra takibinin yapılması gerekir.

Önceki Video

Cebri İcra Yolları...

Yorum Yap