‘’Özgürlüğün de Eşitliğin de Adaletin de Kaynağı Ulusal Egemenliktir’’.

Açık Senet Nasıl Tahsil Edilir

0 Yorum
Senetlerin tarihsiz ve para miktarı yazmayanları açık çek olarak adlandırılır. Peki oldukça zor durumlar karşısında imzalanan açık senet nasıl tahsil edilir? Ödeme araçları günümüzde farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Bunlardan bazıları değerli evraklardır. Değerli evraklar arasına senette girmektedir. Ticarette sık sık başvurulan bir senet çeşididir. Anlaşılan süre içerisinde tahsil edilmesi gereklidir.

Senetler bilinenin aksine boş kağıtlara yazılan, rastgele evraklar değillerdir. Yasal olarak düzenlenirler. Ticarette oldukça sık kullanılan bir ödeme aracıdır. Senetlerin birçok çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi de açık senettir. Açık senet en zor durumda olduğunda başvurulan senet türüdür. Çünkü açık senedin son ödeme tarihi ve para miktarı hiçbir zaman belirtilmez.

Açık Senet Özellikleri Nelerdir?Alacaklı ve borçlu arasında imzalanan açık senette her zaman alacaklı kardadır. Borçlu imzaladığı değerli evrakta herhangi bir tarih ya da para miktarı görmez. Alacaklı açık senedi, hemen ertesi gün istediği kadar para ile birlikte tahsil etmek isteyebilir. Bu durumda borçlanacak kişi birkaç defa düşünmesi gerekmektedir. Ayrıca alacaklıya da güvenmelidir.

Senetler resmi belgelerdir. Aynı zamanda değerli evraklardır. Açık senet düzenlemek borçlanacak kişiyi zor durumlara sokabilir. Açık senet tarzı ödeme araçları, borçlanacak kişilere büyük sorumluluklar yüklerler. Senette konuşulandan çok daha fazla para talebi yapılabilir. Böyle bir durumda alacaklı, açık senet nasıl tahsil edilir? Sorusuna cevap arayacaktır.

Senetler Nasıl Tahsil Edilir?Anlaşılan para üzerinden anlaşılan tarihte ödeme yapılması gerekmektedir. Bazı durumlarda açık çekleri inkar eden, borçlular olabilir. Bu durumda bir avukat yardımı ile senet üstündeki bilgiler kontrol edilir ve icra takibi başlatılır.
Elden veya banka yolu ile borçlu, alacaklıya parasını öder. Peki açık senet nasıl tahsil edilir? Senedin ödenmemesi durumunda veya inkar halinde hukuki yollara başvurulur. Mahkeme kararı ile vadeli bir şekilde alınır.

Yorum Yap